Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image
Vekaletname Ne Demek?

Vekaletname Ne Demek?

Vekaletname sizin adınıza yapılacak bir işlemi başkasının yapabilmesi için noterden verilen yetki belgesidir. Konusu yapılacak işleme göre değişir. Satış, alış, iş takibi, duruşma vs. gibi.

Vekalet için hangi belgeler gerekir?

Noterde vekalet verebilmek için aşağıdaki belgeleri hazır bulundurmanız gerekmektedir. Vekalet verecek olan kişinin nüfus cüzdanı ve TC Kimlik Numarası Vekalet verilecek olan kişinin adı, soyadı ve kimlik numarası Tapu bilgileri (Gayrimenkul ile ilgili işlemlerde) Ruhsat bilgileri (Araç satışı ile ilgili işlemlerde) 2 adet fotoğraf

Vekalet Nasıl Verilir?

Noter, vekalet verecek olan ve vekalet verilecek olan kişinin bilgilerini ve kimliklerini alır. Vekalet verecek olan kişiye hangi konularda vekalet verecek olduğu sorulur ve vekalet verilecek olan konular tek tek eklenir. Ardından hazırlanan sözleşme vekalet verecek olan kişiye imzalatılarak birer kopyası noterde kalmak üzere verilir.

Vekalet Nasıl İptal Edilir? 

Noter aracılığıyla vekil tayin edilen kişinin, yine noter aracı kılınarak, vekalet veren kişi tarafından vekaletin ve vekaletnamenin geçersiz kılınmasını sağlayan belge ile vekalet iptal edilir.

Vekâlet bir iş veya işlerin tamamında bir başka kişiye işleri yapabilme yetkisidir. Hukuksal boyutu da çok önemli olan vekâlet işleminin diğer kişiye verilme aşaması da oldukça titizlik gerektirmektedir. Söz olamayan vekalet işleminin yasal yollar ile yapılması gerekmektedir. Vekaletin öncelikle yazılı ve imzalı olarak verilmesi gerekir. Ayrıca vekâletin verileceği kişinin 18 yaşından büyük ve akli dengesinin yerinde olması büyük önem arz etmektedir. Ve vekâlet verme işleminin en önemli detayı mutlaka noter huzurunda yapılmasının gerekliliğidir.

Noter huzurunda yapılmayan hiçbir işlem yasal bir boyut kazanmaz. Noter huzurunda imzalanan sözleşme ile başlayan vekâlet durumu ancak taraflardan birisinin vekil olmaktan veya vekalet vermekten vazgeçtiklerini istifa ile belirttikleri zaman bitecektir. Ancak bazı sözleşmelerde vekaletin süresi de belirtilmektedir. Bu gibi vekâletler de tarafların istifa etmesine gerek kalmadan vekalet direk olarak düşecektir.

Vekaletname Çeşitleri Nelerdir?

Vekalet işlemleri sadece bir durum üzerinden verilmemektedir. Vekâlet verilmesini sağlayıcı birçok etken olmaktadır. Bu etkenler insan hayatının getirdikleridir. Bu vekâlet çeşitlerinden birincisi boşanma davalarıdır. Boşanma sürecinde bazı konular ile ilgilenmemek isteyen kişilerce avukatlara verilen işlem yürütme hakkıdır. Bir diğeri ise alım satım olaylarıdır. Aracını, arsasını veya evini satacak kişiler haklarını vekâletname ile başkasına devrederek işlemleri devrettiği kişinin yürütmesini sağlar.

Ayrıca tapu işlemleri ile de vekâletname verilebilir. Bu vekâletnamelerin hepsi kısa süreli belli bir iş verilmiş vekâletlerdir. İşlemlerin sonuca bağlandığı gün vekâletname sözleşmesi düşecektir. Vekaleti veren ile vekalet arasında güven duygusunun esas alınma gerekir. Çünkü vekalet alan kişi verenin dediği ve sözleşmeye eklediği bilgilerin dışında tavır ve davranışta bulunamaz. Bulunduğu an vekalet verenin başka hakları ortaya çıkacaktır.

Eğer ki vekâlet alan kişi bir davranış sonrası işlemi zarara uğrattı ise, bu durumda suçlu vekâleti alan değil ve bu ispatlanabilirse doğacak tüm zararı vekalet veren ödeme zorundadır. Ayrıca vekâlet çeşitleri arasında şirketlerin çalışanlarına iş yeri ile ilgili verdiği vekâletlerdir. Bir şirket de işlemlerin hızlı yürümesi için verilen bu vekalet türü en fazla kullanılan vekalet çeşidi olarak dikkat çekmektedir.

Top