Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!.... image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Otoparkı Olan Daire İçin Aidat Nasıl Ödenir?

Otoparkı Olan Daire İçin Aidat Nasıl Ödenir?

Otoparkı Olan Daire İçin Aidat Nasıl Ödenir?

Bir binanın bağımsız bölümlerinin malikleri ortak giderlere katlanmak zorundadır. Ortak giderler, bina sakinlerinin ortak kullanıma ve ortak yararlanmalarına tahsis edilen alanların masraflarını ifade eder. Tüm malikler binanın ortak giderleri ve ortak giderler için toplanan avansları karşılamak zorundadır. Ortak giderlerin tüm bağımsız bölüm malikleri tarafından karşılanması kuralının bazı istisnaları da mevcuttur. Peki otoparktan yararlanmayan bina maliki otopark giderlerinden muaf olabilir mi ya da otoparkı olan daire için çift aidat mı ödenir?

Ortak giderler ve toplanan avanslar

En genel anlamıyla ortak alan, bağımsız bölümlerin dışında kalan ve ortak kullanılan bölümlerdir. Bu alanlara yapılan harcamalara ortak gider denir ve ortak giderler istisnalar hariç tüm maliklerin sorumluluğundadır. Binanın temeli, ana duvarları, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, binayı taşıyan sistemin diğer parçaları, genel giriş kapıları, antreler, merdivenler, asansörler, kapıcı daire ve odaları, çatılar, bacalar, yağmur olukları ve yapının genel su depoları ortak alanların örnekleridir. Ayrıca bina sakinlerinin kullanımına sunulan ortak garajlar yani otopark alanları da ilk akla gelen ortak alanlar içinde yer alır. Kat malikleri, arsa payları oranında ve ortak mülkiyet kurallarına göre bu ortak alanların da malikleridir.

Ortak giderlere katılma yükümlülüğü

Bağımsız bölüm maliklerinin her biri kaloriferci, bahçıvan, bekçi ve kapıcı için yapılan masraflara ve ortak kullanıma ve yararlanmaya sunulan alanların korunması, güçlendirilmesi ve onarılması için yapılan giderlere katılmak zorundadır. Malikler kural olarak ortak kullanım alanları için yapılan harcamalardan yararlanmaktan vazgeçtiğini veya yararlanmaya gerek olmadığını ileri sürerek kurtulamaz.

Bu nedenle, ortak harcamalar için toplanan avansı ödemeyen ya da ödemekten imtina eden kat malikleri hakkında yönetim veya diğer kat malikler yasal yollara başvurabilir. Ayrıca tapuda iki bağımsız bölüm olarak görülen ve birleştirilerek dublekse dönüştürülen evler tek değil iki bağımsız bölüm olarak kabul edilir. Yani iki bağımsız bölümü kapsadığından malikler iki aidat ödemekle yükümlüdürler. Bu örneklerde asıl olan tapu kayıtlarıdır.

Otopark giderlerine katılım

Ortak giderlerin nasıl bölüştürüleceği hakkında yönetim planında bir açıklık bulunmuyorsa kapıcı, kaloriferci, bahçıvan, bekçi giderlerinin tüm maliklere eşit oranda, diğer giderlerin ise maliklerin arsa payları oranında bölüştürülmesi esastır. Sitelerde otopark alanlarının sınırlı kapasiteye sahip olması otopark giderlerinin mahiyetini karmaşıklaştırmaktadır. Çünkü sitelerde veya binalarda otopark alanı kat maliklerinin ihtiyacını karşılayamayabilir.

Bu ihtimal, bazı alternatif kararlar ile çözüme kavuşturulabilir. Yararlanmayan malikten aidat alınmayabilir mi? Veya otoparkı olan daire için çift aidat mı ödenir? Otopark alanı tüm araçlar için yeterli yer barındırmıyorsa, yönetim planı ile makul aidat kuralları belirlenebilir. Örneğin otoparkın ortak alan olmasından hareketle, yeterli olmayan otopark alanı için önce gelen girer kuralı çözüm olarak kararlaştırılabilir. Veya otoparkı kullanmaktan vazgeçtiğini beyan eden kat malikleri otopark giderlerinden istisna tutulabilir. Yönetim planı otopark alanı için bazı dairelere tahsis şartı koyabilir, diğer maliklerden yazılı beyan alarak sonradan çıkacak ihtilafları engelleyebilir.

Bir binada kat maliklerin katlanmak zorunda olduğu ortak giderlerin istisnaları olabilir. Tapu kayıtlarında iki bağımsız bölüm olarak görülen ancak birleştirilen bölümlerde malikler iki aidat ödemekle yükümlüdür. Otopark giderleri için ise yönetim planı ile farklı aidat seçenekleri belirlenebilir.mornot.com

Top