Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image
Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı Nedir?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı Nedir?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı, SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından yılda iki defa gerçekleştirilen, gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansı alabilmek için geçilmesi gereken bir sınavdır.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ne İş Yapar?

Gayrimenkul değerleme uzmanları; bir gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin veya gayrimenkule bağlı tarafların hak ve faydalarının değerlemesini gerçekleştirirler. Bu uzmanlar, gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından istihdam edilebildikleri gibi, bu şirketlerle sözleşme imzalayarak değerleme hizmeti karşılığında eksper olarak da çalışabilirler. Gayrimenkul değerleme uzmanları, bu değerleme hizmetlerini tarafsız ve bağımsız ölçüt ile verilerle gerçekleştirmekle yükümlüler. Bu uzmanlar, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından verilen “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı”na sahipler. Kamu veya özel kuruluşlar ve bankacılık sektörü değerleme adına gayrimenkul değerleme uzmanına ihtiyaç duyuyorlar, bu sebeple geniş iş imkanlarına sahip bu uzmanlara olan ihtiyacın her sene artarak devam edeceği tahmin ediliyor.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavına Kimler Girebilir?

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavına 4 yıllık üniversite eğitimine sahip tüm adaylar başvuruda bulunabilir. Adayların hangi bölümden mezun olduklarının bu konuda herhangi bir önemi bulunmuyor. Gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansını alabilmek adına 3 yıllık mesleki tecrübeye sahip olmak gerekiyor, ancak bu koşul, yalnızca lisansı almak üzere gerçekleştirilen başvurularda geçerli. Sınav başvurusu esnasında herhangi bir tecrübe koşulunun sağlanması gerekmiyor. Adaylar sınavda başarılı olmalarının ardından 3 sene boyunca çalışarak lisans alma hakkı kazanabiliyorlar. Dolayısıyla her sene daha da değerli hale gelen bu lisansın sınavına, geleceğini bu yönde planlayan her 4 yıllık üniversite bölümü mezunu başvurabiliyor.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavının İçeriği Nedir?

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavı 4 modülden oluşuyor. “Gayrimenkul Değerleme Esasları”, “Dar Kapsamlı Sermaye Piyasası Mevzuatı”, “Gayrimenkul Mevzuatı” ve”İnşaat Muhasebesi” bölümlerinden oluşan bu sınavda başarılı olabilmek adına, her bir konudan en az 50 puan, tamamının hesaba katıldığı ortalamadan ise en az 60 puan almak gerekiyor. Bu sınav çoktan seçmeli şeklinde gerçekleştiriliyor ve her soru 5 adet cevap şıkkı içeriyor. Her sorunun 4 puan değerinde olduğu bu sınavın her modülü 25 sorudan oluşuyor. Adaylar, lisans kazanmak amacıyla başvurdukları bu sınavın her konusunda ilk seferde başarılı olmak zorunda değiller, sınava daha sonra tekrar başvurabiliyorlar. Adaylar bu sınavlara hazırlanmak adına ilgili eğitim kurslarına başvurabildikleri gibi, konu içerikleriyle ilgili yazılmış kitaplarla kendileri de çalışabiliyorlar. Sınavla ilgili herhangi bir yönetmelik değişikliğinden veya diğer duyurulardan haberdar olabilmek adına, Sermaye Piyasası Kurulunun İnternet sitesini düzenli olarak takip etmek gerekiyor.

Top