Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Ev Arkadaşı Kira Ödemediğinde Ne Yapmanız Gerekir?

Ev Arkadaşı Kira Ödemediğinde Ne Yapmanız Gerekir?

Kiralar iyice yükselmişken tek başınıza bir eve çıkmanız zor olabilir. Bazen bir arkadaşınızla, bazen de ilan vererek hiç tanımadığınız bir insanla ev arkadaşı olmak hem kira yükünüzü hem de diğer masraflarınızı azaltır. Ama işler planladığınız gibi gitmezse ve ev arkadaşınız kiranın kendi payına düşen kısmını ödememeye başlarsa ne olacak?

İşaretleri İyi Okuyun

Ev arkadaşınızın kirayı aksatacağına dair işaretleri görmeye çalışın. Arkadaşınız bile olsa onun bilmediğiniz birçok yönünü aynı eve çıkınca öğreneceksiniz. Örneğin, ödemelerini geciktirmeyi alışkanlık haline getiren biri mi? Yoksa işinden yakın zamanda ayrıldı ve size bütçesi konusunda yakınmaya mı başladı?

Ev arkadaşınızla ilgili daha en baştan şüpheleriniz varsa daha sorumlu davranması için kira sözleşmesini onun imzalamasını isteyebilirsiniz. Sözleşme sizin üzerineyse buna güvenebilir. En garantili yöntem ise ortak kira sözleşmesi imzalamanız. Böylece iki taraf da kiradan eşit derecede sorumlu olur.

Ev Arkadaşınız İlanla Bulduğunuz Bir Yabancı

Ortak sözleşme imzaladıysanız ve konuşmak işe yaramadıysa ilk gecikmeden itibaren yasal yollara başvurabilirsiniz. Sözleşmede tarafların kefil göstermesi istendiyse ev arkadaşınızın kefili kiranın yarısını karşılamakla yükümlüdür. Sözleşme sizin üzerinizeyse durum biraz sıkıntılı olabilir. Bu durumda kirayı ondan şahsen istemeniz gerekir ve sözleşmede ismi geçmeyen taraf kendini geri çekebilir. Ev sahibi ve komşuları şahit göstermeniz mümkün ama süreç muhtemelen sancılı ve stresli geçecektir.

Ev Arkadaşınız Aynı Zamanda Yakın Arkadaşınız

Yakın bir arkadaşınızla eve çıkmanız daha eğlenceli zaman geçirmenizi sağlasa da sözleşme kimin üzerine olursa olsun araya arkadaş hatırı girebilir ve kira ödememe gibi durumlarda yasal süreci başlatmak zorlaşabilir. Her insanın hayatında zor dönemler olur; bu bir gün sizin de başınıza gelebilir. Sizi zora sokmayacaksa ve arkadaşınızın iyi niyete güveniyorsanız birkaç kere kirayı geciktirmesi veya sonra ödemek kaydıyla atlaması kabul edilebilir ama bunun sürekli hale gelmesi büyük bir sıkıntıdır. Bu durumda eve karşılıklı taahhütle yerleştiğinizi ona nazikçe hatırlatmayı deneyin. Genel Olarak Yapabilecekleriniz

Ev arkadaşınız kim olursa olsun, önce onunla sakin bir şekilde durumu konuşun. Sıkıntının ne olduğunu, kira ödememesinin geçici olup olmadığını öğrenin. Kalıcı bir durumsa belki düzelir diye umut etmek yerine onunla yollarınızı ayırmayı teklif edin. Sert bir tavırla karşılaşırsanız vakit kaybetmeden yasal süreci başlatın.

Sözleşme zaten imzalandığı için durumu ev sahibinize anlatmanız pek bir şey değiştirmeyebilir. Kiracı olarak zor duruma düşmemek için yeni bir ev arkadaşı aramaya başlamanız iyi olur. Yeni ev arkadaşı bulamazsanız ve kira bütçenizin üstündeyse emapark.com ve emapark.az ’ daki kiralık daireden sizin için daha uygun olan seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Top