Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!.... image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Apartman Aidat Tutarları Nasıl Belirlenir?

Apartman Aidat Tutarları Nasıl Belirlenir?

Apartman Aidat Tutarları!

Şehir merkezlerinde artan nüfusun barınabilmesi adına yaygın şekilde kullanılan apartmanların yönetimi için aidat denen aylık bir ücret ödenir. Daire sakinlerinden toplanan bu aidatlar ile apartmanın elektrik, su, çalışan personel gideri, temizlik masrafı gibi çok farklı kalemlerdeki masrafları karşılanır.

Apartman aidat tutarları semtten semte değişebildiği gibi apartmandan apartmana da değişkenlik gösterebilir. Aidat tutarı her yıl sonunda yapılan kat malikleri olağan toplantısında değerlendirilir. Sürekli ihtiyaçlar veya apartman bakımı, iyileştirme gibi konularda alınan kararlara göre belirlenir. Aidat miktarı, tahmini aylık giderin daire sayısına bölünmesi ile belirlenir.

Sürekli ve temel ihtiyaçların apartman aidatına etkisi

Apartman aidat tutarı belirlenirken dikkate alınması gereken ilk nokta sürekli ve temel ihtiyaçların belirlenmesi olmalıdır. Apartmanın aydınlatma, ısıtma, temizlik ve varsa bahçe bakımı gibi düzenli ihtiyaçları, aidat tutarların belirlenmesinde önceliği olan acil ihtiyaçlar olarak öne çıkar. Geçmiş dönemler kıyaslanarak apartman için gelen su, elektrik gibi fatura tutarları; site temizlik görevlisi, bahçe bakım görevlisi gibi çalıştırılan elemanların ödemeleri toplanır. Acil ve düzenli ihtiyaçlar tutarı, apartmandaki daire sayısına bölünerek sürekli ve temel ihtiyaçların daire başına düşen kısmı hesaplanır. Bu tutar, “Apartman aidat tutarları nasıl belirlenir?” sorusunun ilk ve en önemli cevabı olarak öne çıkar.

Demirbaş giderlerinin apartman aidatına etkisi

Hiçbir apartman, sadece temel ihtiyaçlarını karşılayacak belli bir miktar aidat ile yönetilemez. Bu temel ihtiyaçların dışında bozulan, kırılan, değiştirilmesi veya tamir edilmesi gereken demirbaşlar için hemen hemen her ay döneminde sürpriz giderler yaşanması son derece doğaldır. Apartman aidat tutarları belirlenirken yine geçmiş dönemler baz alınarak aylık tahmini demirbaş bakım onarım gideri adı altında bir tutar belirlenmelidir. Bu tutar apartmanın büyüklüğüne, daire sayısına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Eğer asansörü olan bir apartman ise apartman aidatı belirlenirken asansörün düzenli bakımları için ödenmesi gereken servis ücreti de hesaba mutlaka dahil edilmelidir.mornot.com

Top