Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Yapı Ruhsatı Nedir?

Yapı Ruhsatı Nedir?

Bir inşaat projesine başlamak için alınması gerekilen ilk belge yapı ruhsatıdır. Kentsel dönüşümle birlikte özellikle büyük şehirlerdeki inşaat sayısında büyük bir artış gerçekleşti. Bir yerde inşaat yapılıyorsa bunun hukuksal şartlarının da yerine getirilmesi gerekiyor. İşte bu hukuksal çerçevede bir inşaatın başlayabilmesi için gerekli izinlerin alınması gerekiyor.  

Yapı ruhsatı; ruhsata tâbi olan bir yapının inşaata başlayabilmesi için belediye tarafından verilen belgedir. Bir inşaatın yapı ruhsatı alabilmesi bazı belgelerin hazırlanması gerekiyor. İşte yapı ruhsatı alabilmek için hazırlanması gereken belgeler…

Yapı ruhsatı için hangi belgeler gerekir?

İmar durumu belgesi Tapu sureti Çap sureti Ruhsat dilekçesi Yola terk var ise terkli tapu sureti Aplikasyon krokisi 5 adet Mimari proje (T.M.M.O. vize alınacak) 5 adet Betonarme projesi (T.M.M.O. vize alınacak) 5 adet Elektrik projesi (T.M.M.O. vize alınacak) 5 adet Mekanik tesisat projesi (T.M.M.O. vize alınacak) Mal sahibi Taahhütnamesi (Noterden) T.U.S. Taahhütnamesi (Noterden) Sürveyan Taahhütnamesi (Noterden) Har. Müh. Aplikasyon Taahhütnamesi (Noterden) T.U.S. Büro Tescil Belgesi Mimar Büro Tescil Belgesi Zemin Etüd Raporu (T.M.M.O. vize alınacak) Vekâletname ve muvaffakatnameler (gerektiğinde)

Yapı ruhsatıyla ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Yapı ruhsatının 5 yıl geçerliliği vardır, alındığı tarihten 2 yıl içerisinde inşaata başlanması ve geçerlilik süresi boyunca bitirilmesi gerekir. Yapı ruhsatında, inşa edilecek yapının; ruhsat numarası ve tarihi, toplam inşaat alanı, yol altı ve yol üstü kat sayıları gibi bilgiler eksiksiz yer almalıdır. Ruhsata sahip olmak için; yapı tapusu, inşaat mimarisi, elektrik su gibi tesisat projeleri, resim ve ya ebatlı krokilerle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınır. Müracaatta ilgili belgelerde yanlışlık ve ya eksiklik olmadığı takdirde 30 gün içerisinde ruhsat, yapı sahibine teslim edilir. Yapı ruhsatı alınmadan inşaata başlanırsa; yapının yıkım kararıyla birlikte, ilgili mal sahibine para cezası kesilir. Yapı ruhsatının bedeli inşaatın bulunduğu ilgili belediyeye ödenir.

Top