Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Veraset İlamı Nedir?

Veraset İlamı Nedir?

Mirasçılık Belgesi!

Vefat halinde, kişinin mirası üzerinde kimlerin, hangi oranlarda hak sahibi olduğu “veraset ilamı”nın bir diğer ismi, mirasçılık belgesi. Vefat halinde, vefatı gerçekleşen kişinin öncelikle mirasçılarının kimler olduğunun belirlenmesi amacıyla, mirasçılar tarafından talep edilmesi halinde Sulh Ceza Mahkemesi’ne veya notere veraset ilamı istemi yapılıyor. Veraset ilamı alındıktan sonra veraset yoluyla mirasçılara kalan taşınır ve ya taşınmaz malların ilgili belediyelere bildirimi gerçekleştiriliyor. 

Veraset ilamı başvurusunun vefatı takip eden bir ay içinde yapılması gerekir.

Veraset ilamı nasıl çıkarılır?

Veraset ilamı çıkarmanın koşulu, yasal veya atanmış mirasçı olunması. Veraset ilamı çıkarmanın iki ayrı yolla çıkarılabiliyor. Bu yöntemlerden ilki Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurulması… Mirasçılar arasında “yabancılık unsuru” söz konusuysa, yani mirasçılar arasında Türkiye’de ikamet etmeyen ya da yabancı uyruklu biri varsa, veraset ilamı sadece Sulh Hukuk Mahkemelerinden çıkarılabiliyor. İkinci yöntemse noterden veraset ilamı talebiyle gerçekleştirilir. 

Veraset beyanı, varislerin mahkeme kanalıyla kendilerini ispatlamaları sonucunda menkul ve gayrimenkullerini kendi adlarına veya müşterek olarak ilgili daireye beyanda bulunmaları anlamına gelir.

Veraset ilamı, bir kimsenin vefatı halinde, mirasçılarının kim olduğunun tespit edilmesi açısından Sulh Hukuk Mahkemesi’nden talep edilen ve mirasçıların listesini içeren hukuki belge olarak karşımıza çıkıyor. Ölüm halinde, murisin mirasçılarının kim olduğu, mirasçılık hakkına kimlerin sahip olduğu bu belgede gösterilir. Yani, aksine bir durum olmadıkça, veraset ilamında adı mirasçı olarak geçenler, murisin (vefat eden kimsenin) mirasından pay almaya hak kazanıyorlar.

Veraset ilamı ne işe yarar?

Veraset ilamında, mirasçılarla birlikte, mirasçıların hangi oranda hak sahibi olduğu da gösteriliyor. Bu oran malların bölüştürülmesinde büyük önem taşıyor. Diyelim ki tapuda bir gayrimenkul mevcut ve bu durumda veraset ilamında belirtilen oran uyarınca bu gayrimenkul murislere bölüştürülüyor. Ya da bankada bulunan para da murislere belirtilen oranda bölüştürülüyor.

Veraset ilamı nereden alınır?

Veraset ilamı Sulh Hukuk Mahkemesi’nden talep edileceği gibi noterden de alınabiliyor. Veraset ilamını Sulh Hukuk Mahkemesi’nden alacaksanız bir dilekçeyle birlikte mahkemeye başvurmanız gerekiyor. Bu durumda Sulh Hukuk Mahkemesi ilgili nüfus biriminden sizinle alakalı nüfus kaydını talep edip mirasçı olup olmadığınızı tespit ediyor. Veraset ilamını noterden almak istiyorsanız bu durumda notere veraset ilamı için başvurduğunuzda öncelikle nüfus kayıtlarınız incelenip mirasçı olup olmadığınıza bakılıyor. Mirasçıysanız veraset ilamını çıkartabiliyorsunuz.

Top