Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

İyi Bir Kiracı Olmanın 5 Altın Kuralı!

İyi Bir Kiracı Olmanın 5 Altın Kuralı!

Ev kiralarken çoğumuz yalnızca kiracı haklarına odaklanırız. Fakat ev sahibimizle huzurlu bir iletişimimizin olması için kiracı haklarının yanında kiracı sorumluluklarımıza da dikkat etmemiz gerekiyor.

Ev sahibi olmak herkesin en büyük hayali olsa da bu hayali gerçekleştirebilmenin yolu en azından bir süre kiracı olmaktan geçebiliyor. Kirada bulunduğunuz süre içerisinde kendi evinizde gibi huzurlu olmak ve ev sahibiniz tarafından iyi kiracı olarak anılmak istiyorsanız işte size 5 altın öneri:

Kira Sözleşmesini Detaylı Okuyarak İmzalayın

Kira sözleşmesi önünüze konduğunda, onu aceleye getirmeden detaylı olarak incelemeniz gerekiyor. Sözleşmeyi imzalamaya mümkünse işi bilen bir tanıdığınızla gitmek sizin için faydalı olacaktır. Ev sahibiniz size sözlü olarak bir maddeden bahsettiyse onu da sözleşmeye eklemesini rica edin. Sözleşmeyi imzalar imzalamaz bir kopyasını istemeyi unutmayın. Detaylı oluşturulmuş sözleşmeler hem ev sahibi hem de kiracı tarafından çıkabilecek sorunları önlemeye yardımcı olacaktır.

Sözleşme İhlali Yapmayın

Çoğu kiracı ev kirasını düzenli ödediği sürece sözleşmedeki bazı küçük maddeleri uygulamasa da sorun çıkmayacağını düşünür. Çoğunlukla ev sahipleri de bu konularda tolerans gösterse de göstermeyerek kiracının evi boşaltmasını isteyenler de olabilir. Karşılıklı güvenin zedelenmemesi için kira sözleşmesine bağlı hareket etmek ev sahibi ve kiracı arasındaki iletişimi güçlendirecektir.

Kirayı Zamanında Ödeyin

İyi bir kiracı olmanın en önemli kriteri “Kirasını zamanında ve düzenli ödüyor mu?” sorusuna verilecek yanıt ile belirlenir. Bir ev sahibini hiçbir şey kirasını her ay zamanında ve eksiksiz ödeyen bir kiracıdan daha mutlu edemez. Bankaya her ay aynı tarihte ödeme yapılacak şekilde otomatik ödeme talimatı verebilir veya her ay unutmamanız için telefonunuza hatırlatma ekleyebilirsiniz. Yaşadığınız maddi bir zorluk sebebiyle kirayı geciktirmek zorunda kalacaksanız ev sahibini hemen bilgilendirin ve ödemeyi ne zaman yapabileceğinizi belirtin. Herkesin hayatında zor zamanlar olabileceği için ev sahibi istisnai durumları anlayışla karşılayacaktır.

Eve Kendi Evin Gibi Bakın

Bazen insanlar kiracı oldukları eve “Kendi evim değil nasıl olsa” mantığıyla özensiz davranarak zarar verebiliyorlar. Oysa bu zararların evden çıkarken depozitodan kesileceği unutulmadan ev özenli kullanılmalı. Ayrıca empati kurularak kalıcı hasarlarda ev sahibinin de üzüleceği unutulmamalı.

Yaşayacağınız Çevreyi İyi Seçin

Atalarımızın dediği “Ev alma komşu al.” sözüyle komşuluğun önemini anlıyor, bununla ilgili günlük hayatta sayısız örnekle karşılaşabiliyoruz. Evi kiralarken komşularınızın sizin yaşam tarzınıza uygun olup olmadığını kontrol edin. Kiraya çıkmadan önce birkaç komşunuzun kapısını çalarak ve mahalledeki birkaç esnaftan bilgi alarak aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Uygun olmayan çevre başta tolere edilebilir gibi gözükse de uzun vadede komşularınızla yaşayacağınız sorunlar ev sahibine kadar gidebilir, huzurunuz kaçabilir.

Top