Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Evi Kiraya Verme Sırasında Bu Soruları Sormalısınız!

Evi Kiraya Verme Sırasında Bu Soruları Sormalısınız!

Ev sahibi kişiler için gün geçtikçe daha önemli bir konu haline gelen evi kiraya verme olayı, birçok ev sahibine kötü deneyimler yaşatan kiracılar sayesinde her geçen gün biraz daha üzerinde durulan bir olay olmaya devam ediyor. Kiralanan konuta depozitonun karşılayabileceğinden çok daha fazla hasar verilmesi, kira ödemelerinin düzenli yapılmaması, komşuları ya da yakınlarda oturuyor ise ev sahibini rahatsız edecek şekilde gürültülü yaşam tarzı, bu kötü deneyimlerin başında geliyor. Evinizi kiralayan kişinin size bu kötü deneyimleri yaşatmaması için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor.

Aylık “belgelenebilir” gelir miktarı?

Evi kiralayacak olan kişinin işi ve aylık düzenli gelir miktarı, hemen her ev sahibi için en önemli noktalardan biri olarak görülüyor. Ancak dolandırıcılığın oldukça arttığı günümüzde, kişilerin yalnızca hangi meslek sahibi olduklarını söylemeleri yetmiyor. Sahip oldukları mesleği ve aylık düzenli gelir miktarını belgelemelerini isteyerek, evinizi kiralayacak kişinin güvenilir olup olmadığını en baştan anlama şansı bulabilirsiniz.

Daha önce kiraladığı konuttan ayrılma nedeni?

Bu soru biraz özel bir bilgi olabilir ancak halden anlayan bir kiracı adayının bu soruyu anlayışla karşılayıp çekinmeden cevaplayabilmesi önem taşıyor. Bir önceki evden neden ayrıldığını bilmek, ev sahiplerine kiracı ile yaşanacak olayları önceden kestirme şansı verebiliyor. Kiracı ile kurulacak iletişimin sağlam zeminler üzerine kurulması da oldukça önemli noktalardan biri olarak görülüyor. Dolayısıyla görüşme sırasında aklınıza takılan tüm soruları çekinmeden sormalı, kiracı adayının kriterlerinize uygun olup olmadığını açıkça değerlendirmelisiniz.

Bekar mı, evli mi, çocuklu mu?

Evi kiraya vermek konusunda herkesin bildiği en önemli noktalardan bir diğeri de şüphesiz ki kiracı adayının medeni durumu olarak görülüyor. Bekar kişilerin düzensiz bir hayata sahip olduğu yargısı toplumda fazlasıyla yaygın olduğundan çoğu ev sahibi için kiracının evli olması, evi kiraya vermek konusundaki en katı kurallardan biri haline geliyor.

Evlenmiş ve bir aile kurmuş kişilerin, bekar yaşayan kişilere göre çok daha düzenli bir kiracı olmaları ev sahiplerinin bu katı kuralını anlaşılabilir kılıyor. Ancak kiracının yalnızca evli olması ile yetinmeyen ev sahipleri ile de karşılaşılabiliyor. Çocukların eve verdiği zararı engellemek için evini çocuksuz bir aileye kiralamak isteyen ev sahiplerinin, bu kriterlere uygun bir kiracı bulması oldukça zor bir durum olarak değerlendiriliyor.

Faturaları üstüne almayı kabul ediyor mu? 

Birçok ev sahibinin önemsemediği bu nokta, aslında en önemli noktalardan biri oluyor. Evinizi kiralayacak kişinin faturaları kendi üzerine almak istememesi, faturaları düzenli ödemeyeceğinin ya da bu kurumlar ile herhangi bir anlaşmazlık yaşadığının göstergesi olabiliyor. Dolayısıyla bu durumun taraflar için önemli noktalardan biri olduğunun bilinmesi ve kira sözleşmesi imzalanmadan önce fatura konusunun açıkça görüşülmesi gerekiyor.mornot.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Top