Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Çatı Tamiratı Parasını Kim Öder?

Çatı Tamiratı Parasını Kim Öder?

Çatı Tamiratı Parasını Kim Öder?

Apartman veya site çatı tamiratı işlerine ait harcamalar hem kat malikleri hem de kiracılar için önem arz ediyor.

Apartman çatısı, ortak veya kişisel kullanım amaçlı birçok materyal içeriyor. Çatı kiremitleri, parke ve yalıtım sistemleri, merkezi veya kişisel tv anten sistemleri, güneş enerjisi ekipmanları, baca veya havalandırma giriş çıkışları çatı üzerinde ilk akla gelen ortak alanlardan oluşuyor. Kimi çatılarda oturma veya seyir amaçlı tente, pergole, kamelya türü teras düzenlemeleri de yapılabiliyor.

Kat Malikleri Sorumlulukları

Çatı-teras bakımı, onarımı, kiremit veya yalıtım sistemi uygulamaları, merkezi anten sistemi ve diğer ortak kullanım alanlara ait yapılacak harcamalar için kat malikleri eşit oranla sorumlu oluyor. Kat Mülkiyeti Kanunu bu durumu yasa ile zorunlu kılıyor. Basit bir örnekle somut olarak bu sorumluluk şöyle ifade edilebilir:

Örneğin teras katında veya en üst katta oturan bir ev sahibi yağmur nedeniyle çatı akması sorunu yaşayabiliyor. Haliyle çatı kiremitlerinin bakımı veya çatı zeminin düzgün yalıtımı talebinde bulunabiliyor. Böyle bir durumda apartman veya site yönetimi tarafından çatı onarımı için yapılabilecek tüm masraflar kat malikleri tarafından eşit oranda karşılanıyor. Alt dairelerde oturan bir kat malikinin “Ben çatıyı kullanmıyorum, hem akan çatı benim sorunum değil” deme hakkı yasal olarak bulunmuyor

Kiracıların Ödeme Sorumluluğu

Çatı parası ile ilgili bir başka konu da kiracıların ödeme sorumluluğunun bulunup bulunmamasıyla ilgili ortaya çıkıyor. Kiracılar da apartmanın diğer tüm ortak kullanım alanlarında olduğu gibi çatı veya teras için yapılan bakım, onarım, düzenleme işlerine katılma zorunluluğu bulunuyor. Diğer tüm kat malikleri ve kiracılarla eşit oranda ödeme sorumluluğu olan kiracılar, yaptıkları masrafı kira bedelinden düşebiliyor.

Kat Mülkiyeti Kanunu ve Yargıtay içtihatlarına göre buradaki maddi sorumluluk kiracının kira bedeliyle sınırlı kalıyor. Çatı için sorumlu olduğu bedeli site yönetimine ve bankaya ödedikten sonra bu masrafı makbuza veya dekonta işleterek kat malikine ödediği kira bedelinden düşürebiliyor. Dolayısıyla çatı masrafları ev sahibinin kira gelirinden karşılandığı için ödeme sorumluluğu kiracıda, ödeme kaynağı ise ev sahibinde oluyor.

Top