Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Arsa mı, Konut mu Almalı?

Arsa mı, Konut mu Almalı?

Arsa mı, Konut mu?

Türkiye’de, her tipte yatırımcı konusunda uzman ya da ilk kez yatırım yapacak olsun, gayrimenkule yönelir. Zira, ülkemizde komplike yatırım araçlarındansa, emlak yatırımı, orta-uzun vadede getirisi yüksek ve güvenilirdir. Yatırım yapmaya karar verdiğiniz noktada, şu soru devereye girer; arsa mı arazi mi konut mu? Hepsinin kendine ait avantajlarını incelerek, sizin için bu sorunun cevabını aradık.

Emlak yatırımının değişmez önceliği elbetteki yatırım bölgesini doğru seçmekten geçiyor. Yol, konut projelerinin yoğunlaştığı, okul, sağlık imkanlarının bulunduğu, sosyal yaşamın geliştiği ya da gelişeceğinin göstergeleri olan bölgeleri belirleyerek başlamalısınız.

Arsa ve arazi yatırımında değerlendirilmesi gerekenler

  • Öncelikle arsa ve arazi arasındaki farkı hatırlatalım. Arsa belediye sınırları içinde yer alan, belediyece parsellenmiş arazidir. Üzerine yapı yapılmaya izin verilenler imarlı arsa olarak anılırken; imarsız olanlar tarla vasfındadır.
  • Arsa ya da arazi almaya karar verdiğinizde özellikle hisseli arsa ve arazilerden kaçınmalısınız.
  • Arsa ve arazi yatırımları uzun vadede, çok iyi yatırım getirir ancak kısa vadede kazanç elde etmek istiyorsanız, arsa ve arazi seçeneklerinden uzak durmalısınız.
  • Kamulaşma tehlikesi olan, SİT alanları içinde görünen ya da su havzası olan arsalardan kaçınmalısınız.
  • Arsa veya araziye yatırım yaparken, çok büyük kredi borcuna girmemelisiniz.

Konut yatırımında değerlendirilmesi gerekenler

  • Henüz oturacağınız evi almadan konut yatırımına girmemelisiniz ancak standartlarınızı karşılayan bir ev satın alamadığınız için kirada yaşıyorsanız, konut yatırımı düşünebilirsiniz.
  • Kira gelirine ihtiyacınız varsa, çok önerilmese de konut yatırımı anlamlı hale gelebilir. Kiracının eve verdiği hasar ya da düzenli bakımdan geçirmek vb. sorunlar kiradaki konutun kıymetini düşürebilir.
  • Kira geliri sizin için önemli bir kriterse, dükkan ve ofisleri değerlendirebilirsiniz. Özellikle son yıllarda dükkan ve ofis katlarını kapsayan projeleri bu anlamda inceleyerek değerlendirebilirsiniz.
  • Banka kredisi kullanarak yatırım yapacaksanız, düşük faiz oranlarıyla borçlanmaya çalışmalısınız.

Yatırım yaparken ilk düşünceniz, birikiminizin enflasyon karşısında sağlam kalmasını sağlamak olmalıdır. Bir yatırımın verimli ve amacına ulaşmış olması için hedeflenen süre sonunda arsa satışından elde edilen kar oranının, geçen sürede oluşan enflasyon oranı üzerinde seyretmesi gereklidir. Bunun için yatırım kararı vermeden önce, taşınmazın beklenen değer artışını hesap etmelisiniz.mornot.com adresinden hedefinize ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, daha kısa süreli bir yatırım hedefi varsa, yatırım yapılan dönemin reel piyasa ederinin altında bir yatırım fırsatı aranması faydalı olacaktır. Yatırımda alırken kazanacağınız fiyatlar için araştırmanıza emapark.com‘da başlayın, karlı çıkın.

Top