Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image
İpotekli Ev Satılabilir Mi?

İpotekli Ev Satılabilir Mi?

İpotekli Ev!

Kişiler, ikamet etmek ya da yatırım yapmak için ev satın alabilir. Ev satın almak için yeterli nakit sağlanamadığında ise bankaların sunduğu konut kredilerine başvurulur. Bankalar evin değerine ve ödeme gücünüze bağlı olarak değişen vadelerde konut kredisi alternatifleri sunar.

Uzun vadelerle kullanılabilen konut kredileri karşılığında satın aldığınız ev üzerinde ipotek tesis eder. İpotek, en basit anlamıyla kredi geri ödemelerinizi yapmamanız halinde banka için bir güvencedir. Konut alırken uzun vadeli finansman sağlanması durumunda yaşanabilecek acil durumlar için kişilerde “Kredisi olan ev satılabilir mi?” sorusu gündeme gelmektedir.

Konut kredisi ile ev sahibi olmak

Yatırım amaçlı konut alımlarında beklenti evin rayiç değerinin artması ve aldığınız evi satarak kar elde etmektir. İkamet etmek ya da değeri yükselince satmak amacıyla ev almak için tüm konut bedelini peşin ödemeniz gerekmez. Bankalar ev alma isteğinizi karşılamak için farklı kredi ürünleri ile finansman sağlar. Bunlardan en yaygın olanı mortgage ya da konut kredisidir. Uzun vadeli kullandırılabilen konut kredisi, çoğu zaman kira öder gibi ev sahibi olmanıza olanak tanır.

Konut kredisi hangi vadelerle kullandırılır?

Konut kredisi ile ev almak için satın almak istediğiniz konuta karar verdikten sonra bankaya başvurarak kredi şartlarını netleştirmeniz gerekir. Kredi şartları; kredinin geri ödeme tutarı, ödeme sıklığı, faiz oranı ve kredi vadesi gibi hususları kapsar. Tüm bu hususlar, kredi sözleşmesi ile hükme bağlanır. Kredi vadesi; ödeme gücünüze, talebinize ve ihtiyaçlarınıza göre belirlenir. Bankalar, koşulları değerlendirerek 20 yıla kadar uzun vadelerde finansman sağlar. Diğer taraftan finansman sağladığınız banka tarafından satın aldığınız konut üzerine ipotek tesis edilir ve kredi geri ödemeleri yapılmadığında alacağın tahsili için garanti alınmış olur.

Kredisi devam eden ev satılabilir mı?

“Kredi kullanarak malik olduğunuz bir evi satabilir misiniz?” sorusunun cevabı net olarak “Evet”tir. Evinizi hangi amaçla satın almış olursanız olun henüz kredi vadesi bitmeyen ve kredi nedeniyle üzerindeki banka ipoteği devam eden evi satabilirsiniz. Bu durumda evin alıcısı açısından önemli olan satın aldığı evin üzerindeki ipotektir. Alıcı, konutu peşin ödeme ile satın alarak ipoteğin kaldırılmasını sağlayabilir. Bunun için yeni alıcı, kredi kullandığınız bankaya giderek kalan kredinizi toplu olarak öder, bankadan konut üzerindeki ipoteğin kaldırılmasını talep eder ve ev üzerindeki tüm haklara sahip olur.

Alıcı için diğer bir seçenek ise evin kredisini de devralmaktır. Bu yöntemin seçilmesi halinde yeni alıcı ve satıcı bankaya giderek kredi ödemelerinin devri için onay talep eder. Banka satıcı ve yeni alıcının talebini onaylarsa alıcı evin satıcısına belirli bir peşinat öder, kredi ödemelerini üzerine alır ve kalan taksitleri ödemeye devam eder. Ancak ikinci alternatifte bankanın eski maliğe finansman sağlarken tesis ettiği ipotek kalmaz.

Sonuç olarak 20 yıla kadar vadelerle kullandırılabilen konut kredileri evin satışına engel değildir. Evi satmak isteyen malike kullandırılan kredi nedeniyle ev üzerinde tesis edilmiş olan ipotek alıcı tarafından değerlendirilir.mornot.com

Top