Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Zen Bahçeleri: Taş Ve Çakıl

Zen Bahçeleri: Taş Ve Çakıl

Zen Bahçeleri: Taş Ve Çakıl

Uzak Asya’nın ve dünyanın en farklı, en özgün ve en özel kültürlerinden biri olan Japon kültürünün ortaya koyduğu belki de en ilginç ürünler arasında yer alan Zen bahçeleri, estetik anlayışımızın sınırlarını sınayan, ezberlerimizi baştan aşağı bozarak doğaya büsbütün farklı bir bakış açısıyla yaklaşan, adeta devrim niteliğinde tasarım ürünleridir. Bir dünya görüşünü, bir felsefeyi kitap sayfaları ve usta zihinlerin kıvrımları arasından çıkarıp bahçelerimize, hatta kimi zaman da evlerimizin içine kadar taşımayı başaran Zen bahçeleri, huzurlu bir bahçe arayanlar ya da bahçesinde huzur arayanlar için harika bir seçenek olarak da öne çıkıyor. Bu yazımızda sizler için birbirinden ilginç ve şık Zen bahçelerinden oluşan bir derleme hazırladık.

Evinizin girişinde sizi karşılayan mini bir bahçe

Zen bahçeleri de başka pek çok akım gibi önceleri belli kuralları ve sıkı sıkıya bağlı kalınan formları olan bir akım olmasına karşın, zamanla ve dünya çapında yaygınlaşmasıyla daha gevşek bir tasarım çizgisi halini aldı. Bugün artık çakıl, taş ve kum ağırlıklı pek çok peyzaj tasarımı, aslında Zen ilkeleriyle uyum içinde olmasa da Zen bahçeleri olarak anılabiliyor. Müstakil bir evin girişindeki bu mini bahçe de bunlara iyi bir örnek. Zen bahçelerinin felsefesi belki geride bırakılmış olabilir ama estetik özelliklerinden fazlasıyla yararlanılmaya devam ediliyor.

Evinizin içinde huzurlu bir köşe

Evlerimizde canlı bitkilere yer vermenin öneminden zaman zaman yazılarımızda söz ediyoruz. Bu canlı bitkiler küçük de olsa ağaç cinsinden çok yıllık bitkiler olabilirse elbette daha da iyi olur. Merdiven altındaki boşluğu değerlendirmek için çakıllarla canlı ağaçları harmanlayan oldukça ilginç bir iç mekân peyzajı yapılmış bu lüks villa, yeni nesil Zen bahçelerine de oldukça ilginç bir örnek olarak dikkat çekiyor.

Yeşil ve çakış taşlarının uyumu

Zen bahçelerinin en temel özelliklerinin bazılarıyla çelişiyor olsa da, ilk bakışta bu akımın pek çok etkisini taşıdığı rahatlıkla söylenebilecek olan bu geniş bahçede, farklı tonlardaki canlı bitkilerle zemini kaplayan çakıl taşlarının harika uyumunu görüyoruz. Huzurlu, sakin ve düşüncelerinizi toparlamaya yardımcı olacak bir bahçe arıyorsanız, bu bahçe sizin için harika bir örnek olabilir.

Doğanın kontrastını bahçenize taşımak

Japonya’nın Zen bahçeleri kadar ünlü olmasa da her biri estetik harikası olan çok çeşitli bitkileri bulunuyor. Ana vatanları bu doğa harikası ada devleti olan bu bitkiler, bugün dünyanın dört bir tarafında peyzaj tasarımlarının temel malzemeleri olarak kullanılmaktalar. Bu bahçe de bize Japonya’nın muhteşem doğasının nimetleriyle ne kadar harika tasarımlar yapılabileceğini bir kez daha gösteriyor. Aslında doğada pek çok sorunun yanıtıyla birlikte aradığımız hemen her türden güzelliği de bulmak mümkün. Yeter ki onu bulup çıkarmaya ve bulduğumuzda anlamaya yetecek enerjimiz olsun.

Farklı renklerde taşların uyumu

İster küçük isterse büyük bahçelerin tasarımında çeşitli ebat ve renklerdeki taşların kullanımının estetik dışında başkaca amaçları da olabiliyor. Bunların başında da oldukça eski bir teknik olan malçlama geliyor. Malçlama sayesinde bitkilerin nemi daha uzun süre tutması sağlanırken bir yandan da yabani otların büyüme alanı bulması engelleniyor. Burada, iri taşların bitkilerin çevresindeki toprağı örtmek, ufak ve farklı renkteki taşların da onları çevreleyen bir doku oluşturması için kullanıldığını görmekteyiz.

Huzur arayışında farklı tasarım denemeleri

Teknik olarak Zen bahçesi olmaktan bir hayli uzaklaşmış bu bahçe, yine de uzakdoğu esintileri ve özellikle de çakıl taşlarının kullanımıyla bu derlememize girmeyi başarıyor.

Top