Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Kuzey Kıbrıs Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs denildiğinde akıllara genel olarak kumarhaneler geliyor ki bunun sebebi de izlediğimiz filmler, duyduğumuz sözler… Ancak bu durum hiç de böyle değil ki gidip gören herkes bunu çok iyi bir şekilde fark ediyor. Tarihi güzellikleri, doğası, mavisi, yeşili ile otelde konaklıyor olsanız bile kendinizi dışarı atmak isteyeceğiniz bir güzelliği var. Yüzyıllardır var olan ve bu köklü geçmişi sebebiyle de çokça kültüre ev sahipliği yapmayı başarmış bir yerdir.

Kıbrıs ikiye bölünüyor ve ardından kuzey kısmı tamamen Türklere ait oluyor. Çok sayıda güzelliği olan bu muhteşem ada ülkesinde ister Lefkoşa’ya gidip tarihi koklayabilir ister Girne bölgesinde Akdeniz havasını içinize çekebilir ve köyleri dolaşabilir ve tarihe adım adım tanıklık edebilirsiniz. Batısında Güzelyurt ve gerçekten de adı gibi bir yurt… Kumsalında maviye ve güneşe doyabilir, dokunulmamış doğası ile de huzuru en derinlerinizde hissedebilirsiniz. İşte bu muhteşem ülke, gezilecek, görülecek o kadar çok yere sahip ki, hangi biri anlatılsa yarım kalır… Ama yazının içeriği gereği de bir yerden başlamak gerek.

Girne Kalesi ile Batık Gemi Müzesi

Girne sahilinde mavi kıyısında bulunan Girne kalesi, Kıbrıs’ın bütün güzelliklerini görme fırsatı sunar. Kalenin tarihi yapısını araştırarak Helenistik Roma devrinde kurulduğu düşünülüyor ama net bir tarihi yoktur. Hapishane, okul gibi çok amaçlarla kullanılmış olan kale, kültür olarak birçok farklılığa şahit olmuştur ve çok fazla role de sahip olmuştur. Batık gemi ise 1965 senesinde fark edilmiştir. Sünger avcısı dalış yaptığı sırada sadece 3 metre aşağı inince fark etmiştir. 15 metre uzunluğundaki geminin yük gemisi olduğu düşünülmektedir.

Bellapais Manastırı

Beşparmak dağları eteklerinde bulunan ve kayalıklara inşa edilmiş olan manastır, gezilecek yerler listesinde olmalıydı çünkü gotik tarzda inşa edilmiştir ve dünyadaki en güzel örneğidir.

Karaman Köyü

Tam olarak “köy” teriminin karşılığıdır bu köy. İngilizlerin adaya ayak bastığı ilk yer burasıdır ve Kıbrıs adasının da ilk yerleşim yeri olarak kabul edilmektedir. Hatta köy içinde bulunan bir telefon kulübesi vardır ve bu kulübe köyün sembolü haline gelmiştir. Bunun sebebi de İngilizler tarafından getirildiğinin düşünülmesi ve hala orada durmasıdır. Her ev deniz manzarasına mutlaka sahip ve her evin de etrafı çiçeklerle doludur.

Mavi Köşk

Girne’nin meşhur gizemli evi olan Maviköşk, doğu ve batı karmaşasının mimarisini çok iyi yansıtır ve 16 odalı olup 2 katlıdır. Yapılan bu kökün ilk amacı silahların dağıtılma noktası olmasıydı. Bunun sebebi de köşke gidildiğinde anlaşılıyor. Köşk dışarından görülememektedir. 1974 senesinde barış harekatından kaçan bir İtalyan burayı yapmıştır ve o gün bugündür sağlam durmaktadır.

Soli Antik Kenti

Troya savaşı sırasında Atinalılar tarafından yapılmış olan Sofi Kenti, maden şehri olarak da bilinmektedir. Ancak bu madenlerin tüketimi ile kent gittikçe gerileme yaşamıştır. Antik kentten günümüze kadar kalıntılar kalmıştır.

Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi

Kıbrıs’ın florasına özel olan hayvanların ve bitkilerin fosillerini içeren bu müze, antik kentlerden de kalıntılar içermektedir. Soli Antik Kentinden kalan Soli’nin Altın Yaprakları eseri de bu müze içerisindedir.

Vouni Sarayı

Vouni sarayı, denizin ortalama 250 metre kadar yükseğinde kuruludur ve üç teras üzerinde bulunur. Yapılma amacına bakıldığında da Soli kentinin korunabilmesi karşımıza çıkmaktadır. Ancak Araplar tarafından yakılmıştır ve daha sonra hiç kullanılmamıştır.

Kuzey Kıbrıs gezilecek yerler listesi olarak bunlar söylenebilmektedir ancak bunlar dışında zaten Kıbrıs’ın genel olarak kendi doğası da güzeldir ve buraya gelen kişiler ne amaçla geliyor olursa olsun buradan kolay kolay gitmek istemezler. Kıbrıs’ın her noktası ayrı özelliklere ve güzelliklere sahiptir. Sokakları ayrı güzel, denizi ayrı güzeldir. Günlük yaşantınızda bile tertemiz havası ve denizi ile huzurla dolacak, mekanlarında keyifle sosyalleşecek, tüm şehirlerinde gezilecek yerleri yakından görecek ve Kuzey Kıbrıs’ı tanıyacaksınız.

Siz de Kuzey Kıbrıs’a ilk defa gelecek veya turistik noktalarını, gezilecek yerlerini görmek istiyorsanız listemizden faydalanabilir, tatilinizi bu keyifli noktalarda geçirebilirsiniz. Kıbrıs adasının her yeri ayrı güzel ve özeldir.

Top