Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Kıbrıs Girne Görülmesi Gereken Yerler

Kıbrıs Girne Görülmesi Gereken Yerler

Girne Kalesi

7 yy.’da Bizanslıların Arap- İslam akınlarına karşı yaptırdığı bir kaledir. Kale tarihi mekan seven insanların sürekli olarak akın ettiği ve hala tarihi değerini koruduğu mekanlar arasında yer alıyor. Tarihi dokusunu yaklaşık 800 yıldır koruyan bir kale olduğu için insanları oldukça cezbediyor. Akdenizin tatlı ılıman havasını en iyi hissedebileceğiniz mekanlar arasında yer alıyor. Günümüzde müze olarak kullanılan Girne Kalesi içinde farklı binaları da barındırıyor. St. George Kilisesi, Batık Gemi Müzesi, Venedik Kulesi ve Luzinyan Kulesi gibi mekanları da gezebiliyorsunuz. Girne Kalesi şehrin merkezinde bulunuyor. Marina’dan rahatlıkla Girne Kalesini görebilirsiniz.

Girne İkon Müzesi

Müze gezmeyi seven birçok Kıbrıs tatilcilerine kapılarını açan İkon Müzesi 1860 yılında inşa edildi. Girne ve çevresinden toplanan farklı ikonların sergilenmesi ile oluşturulan bir müzedir. Sergilenen ikonlar 17. ve 19. yüzyıllar arasında yapıldığı düşünülüyor. Girne İkon Müzesi 3 farklı kattan oluşuyor. Kilise binasına 25 yıl sonra eklenen çan kulesi de binanın ilginç yapılarından biridir.

Halk Sanatları Müzesi

Girne Limanından rahatlıkla ulaşabileceğiniz Halk Sanatları Müzesi de Girne’nin gezilecek yerleri arasında yer alıyor. 18. yüzyılda yapılan bir Kıbrıs evi müze şeklinde düzenlenerek Kıbrıs’a özgü eşyaların sergilendiği otantik bir müze haline geline getirilmiş. Rahatlıkla gezebileceğiniz ve çok fazla zamanınızı almayacak bir mekan olduğu için gezilmesi gereken yerler arasında er alıyor.

Girne Güzel Sanatlar Müzesi

Görülmesi gereken yerler arasında bulunan bir diğer müze de Girne Güzel Sanatlar Müzesidir. Müze Girne’nin batı kısmında yer alıyor. 1938 yılında inşa edilen bina eski eserlerin sergilendiği tarihi müze kapsamında bir mekandır. Müzede sergilenen eserler 3 farklı grupta sunuluyor. Bu eserlerin bir kısmı orijinal bir kısmı da orijinallerinin farklı bir kopyasıdır.

Girne Batığı

Girne batığı Girne kalesinin içerisinde bulunuyor ve Girne Kalesi gibi çok eski bir geçmişi var. Girne Batığının 2300 yıllık geçmişi gören herkesi büyülüyor. Batığın yalnızca 12 metresi korunabilmiş. Ancak büyük bir çoğunluğunun hala görülebiliyor olması insanları etkilemeye yetiyor.

Bellapais Manastırı

Girne’ye tepeden bakan ve muazzam bir görünüm sunan Bellapais Manastırı Girne’yi ziyaret eden insanların en çok uğradığı ve görmek istediği mekanlardan biridir. Bellapais Manastırı sırtını Beş Parmak Dağlarına dayadığından Girne’yi tepeden gören manzarası ile de son derece ilginç bir yer. Bellapais Manastırına Beyaz Giymiş Meryem Ana Kilisesi olarak da biliniyor. Hem yeşil doğası hem de korunan manastır duvarlarının zaman meydan okuyan görünümü ile son derece farklı bir görünüm sergiliyor.

St Hilarion Kalesi

Girne’nin Disney Şatosu olarak bilinen bir mekan. Görünüm ve mimari olarak meşhur Disney Şatosuna benzetilen kilise Kıbrıs’ın en yüksek tepelerinden birinde bulunuyor. Kuleye varmanız araba ile yaklaşık olarak 30 dakika sürüyor. Ortaçağ’a tanıklık eden önemli mimari eserlerden biridir. Girne Görülmesi Gereken Yerler arasında yer almaktadır.

Bufavento Kalesi

Arap akıncılarına karşı oluşturulmuş olan yapılardan biridir. Çok rüzgarlı bir tepede kurulu olduğu için “rüzgardan korkmayan” manasına gelen Bufavento ismini almıştır. Kalenin yapım tarihi tam olarak bilinmiyor. Ancak Arslan Yürekli Richard Kıbrıs’ı ele geçirdiğinde kalenin varlığından söz ediliyor. Kale 1382 ve 1398 yılları arasında hapishane olarak kullanıldığı için ismi Aslan Şatosu olarak anılıyordu. Kaleyi 1489 yılında Venedikliler istila edince eskisi kadar önemi kalmadı.

Top