Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Halı Seçiminde En Doğru Ölçü Nasıl Alınır?

Halı Seçiminde En Doğru Ölçü Nasıl Alınır?

Halı seçiminde en doğru ölçü nasıl alınır? Ev dekorasyonun vazgeçilmez parçalarından biri olan halılar, farklı renk, desen ve ebat seçenekleriyle yaşam alanlarına canlılık ve şıklık katar. Peki, halı seçiminde en doğru ölçüyü bulmak ve uygun yerleşimi yapmak için nelere dikkat etmek gerekir?

Halılar, odanızın görünümünü bir anda değiştiren ve yenileyen ürünler arasında yer alır. Bu anlamda, salon, oturma odası, mutfak gibi hemen hemen her alanda kullandığımız halıların seçiminde temel olan, doğru ölçünün belirlenmesi ve devamında uygun renk ve desen kombinasyonlarına karar verilmesidir.

Halı Ölçüsü Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kullanım amacı ve büyüklüklerine göre, her alanda ihtiyaç duyacağınız halı ölçüsü değişiklik gösterir bu anlamda, ölçüm yapmadan önce bazı noktaları göz önünde bulundurmanız gerekir.
İlk olarak, odanın hangi amaçla kullanılacağı ve bu amaca yönelik küçük ya da parçalı mı yoksa tek parça büyük bir halıya mı ihtiyaç olduğuna karar verilmelidir. Yanı sıra, eşyaların altında mı yoksa dışarıda mı kalacağı ve odanın girişiyle olan konumuna da dikkat edilmelidir. Kenarlarda boşluk kalması isteniyorsa, ölçülerde bu boşluklar da belirlenmelidir. Ayrıca, odadaki mobilya düzeninin değişip değişmeyeceğine göre seçim yapmak, sonrasında yerleşimde sorun yaşamanızı önleyecektir.

Halı Ölçüsü Nasıl Alınır?

Odanızın ihtiyaçlarına uygun halı boyutlarına karar verdikten sonra, odanın ölçülerini alarak, en uygun halıya karar verebilirsiniz.

Ölçüm aşamasında, ilk olarak, odanın en ve boy ölçüleri, hata payı hesaba katılarak, ikişer kez ölçülmelidir. Sonrasında halının kaplayacağı alanın en uzun boyut ölçüsü alınmalıdır. Bu noktada, büyük bir örtü ya da gazete kâğıdı kullanmanız, halının kapladığı alanda nasıl durduğunu gözünüzde canlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Alana Göre Halı Yerleşimi

Ölçülerinin belirlenmesi kadar önemli bir diğer konu da, halının oda içerisinde nasıl yerleştirileceğine karar vermektir. Odanın boyutu ve genel düzene göre doğru yerleştirilmiş bir halı, odanızın daha büyük ve ferah görünmesini sağlar. Ayrıca, yine odanın kullanım şekli, yerleşim konusunda etkili olan faktörler arasında yer alır.

Salon ve oturma odaları, en çok zaman geçirilen alanlar olup, genellikle en büyük odalardır. Bu nedenle, bu odalarda 140×200, 160×230, 200×300 gibi büyük ebatlı halılar tercih edilirken; yerleşimin mobilyaların altında kalacak şekilde yapılması, odada daha düzenli ve sıcak bir hava oluşturacaktır. Salon içerisinde ya da ayrı bir alanda oluşturulan yemek odası bölümünde kullanılan halılar, yemek masasının altında konumlandırılmalıdır. Boyutu ise masanın büyüklüğüne göre belirlenmeli ve oturma durumunda sandalyelerin halının dışına taşmamasına dikkat edilmelidir.

Mutfak için halı seçimi ve yerleşimi, şekil ve zemin özelliklerine göre değişir. Uzun ve dar mutfaklarda, 80 ve 100 en ölçüsünde yolluklar mutfağın orta bölümünü kaplayacak şekilde yerleştirilerek, odanın geniş görünmesi sağlanabilir. Kare ve küçük mutfaklarda ise kenarlarda boşluklar kalacak şekilde, 120×180, 140×200 gibi ebatlarda halılarla, daha düzenli bir görünüm oluşturulur.

Yatağın konumu itibariyle, yatak odalarında genellikle parçalı modeller tercih edilmekte olup, bu halılar yatağın kenarları ve ayakucuna tekli ya da ikili biçimde yerleştirilir. Odanın biçimi ve boşluklara göre belirlenen bu parçalar, genellikle 80×150, 70×130 gibi küçük boyutta tercih edilir.

Top