Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Evde Kullandığımız Renkler Çoğu Zaman Ruh Halimizi Yansıtır!

Evde Kullandığımız Renkler Çoğu Zaman Ruh Halimizi Yansıtır!

Hayatın her anında var olan ve kullanıldıkları alan ya da objelere canlılık ve hareket katan renkler, çoğu zaman ruh halimizi yansıtır. Bu nedenle, her renk kendine özgü, aynı zamanda, kişiden kişiye değişen bir etki alanına sahiptir.

Duygularda farklı yansımalar oluşturan renklerin psikolojik etkileri kimi zaman mutluluk, kimi zaman hüzün ya da sıkıntı olarak ortaya çıkar. Bu doğrultuda, giydiğimiz kıyafetlerden, seçtiğimiz aksesuarlara, her açıdan, renklerin doğru seçilmesi ve kullanılması gerekir. Peki, temel yaşam alanları olan evlerin dekorasyonunda kullanılan renkler nasıl bir psikolojik etki yaratır? Hangi odalarda hangi renk ya da renkler kullanılmalıdır?

Mor Renk ile Yaratıcı ve Lüks Mekânlar

Kırmızı ve mavinin karışımı olan mor renk, ton seçeneklerine göre, ortamda farklı atmosferler yaratmanıza imkân tanır. Lila, lavanta gibi açık mor tonları, rahatlatıcı etkisiyle huzurlu bir ortam oluştururken; koyu mor tonlarının, özellikle orkide morunun, hayal gücünü ve yaratıcılığı destekleyen bir etkisi vardır. Yanı sıra, koyu mor tonları, yaşam alanlarınıza dramatik ve lüks bir hava katar. Bu doğrultuda, açık mor tonları çocuk odası ve mutfak için uygun olurken, koyu mor tonları da çalışma odalarına yakışan renklerdendir.

Tutkunun Rengi Kırmızı

Tutkunun sembolü kırmızı renk, yoğun enerjisi ile kişilere enerji ve öz güven duygusu aşılayan bir renktir. Bu nedenle, en fazla yatak odası dekorasyonlarında görülen kırmızı renk, eğer tutkulu bir ortam isteniyorsa ideal bir tercih olurken, rahat ve sakin bir yatak odası arayanların uzak durması gereken renklerdendir. Oturma ve yemek odasında da kendini gösteren bu renk, enerji veren etkisiyle, insanların bir araya geldiği keyifli sohbetlere eşlik eder. Diğer yandan, yüksek enerji seviyesi nedeniyle, çocuk ve genç odalarında tercih edilmemesi gerekir.

Sakin ve Rahat Ortamlar için Mavi

Psikolojik açıdan rahatlatıcı etkisi olan mavi renk, sakinlik ve huzuru ön planda tutan kişilere hitap eder. Özellikle, çalışma odalarında öne çıkan mavi renk, kan basıncını ve kalp atışları düşürerek gevşemeyi sağlayarak daha verimli bir çalışma alanı yaratır. Yanı sıra, zihni sakinleştirerek daha üretken olmayı sağlar. Kimi zaman mavinin rahatlatıcı bu etkisi depresif ve durgun bir ruh haline de neden olur. Bu nedenle, oturma odası ve mutfak gibi aktif ve hareketli alanlarda, mavi tonlarından kaçınmanız daha iyi olacaktır.

Canlılık Katan Yeşiller

Bolluk ve bereketi simgeleyen yeşil renk, kullanıldığı alanlara canlılık ve aydınlık katar. Evin giriş bölümü ve mutfaklar için en uygun renklerden biri olan yeşil, kişiler üzerinde oluşturduğu yenilenme hissi ile yatak odaları içinde tercih edilebilir. Koyu ve mat yeşil tonları ise dinginlik ve huzur veren alanlara kavuşmanızı sağlayacaktır.

Enerjik ve Canlı Sarı Renk

Güneş rengi olan sarı renk, mutluluk ve canlılık hissi verir. Sinirli ve gergin bir yapıya sahipseniz, sarı rengin enerji ve mutluluk veren etkisini kullanabilirsiniz. Diğer taraftan, gözü yoran bir renk olduğundan, kimi zaman bıkkınlık etkisi yaratabilir. Bu nedenle, küçük alanlar ya da niş noktalar için kullanımı ideal bir renktir. Salon, oturma odası ve mutfakta olumlu etkiye sahip sarı rengi, yatak odasında ve bebek odalarının tamamında kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Pozitif ve Canlı Turuncu Renk

Sarı ve kırmızı gibi enerjisi yüksek renklerden biri olan turuncu, kişilerde daha pozitif ve sosyal olma duygusunu arttırır. Aynı zamanda, güven ve sıcaklık veren bu renk, çocuk ve oyun odaları, spor odası, mutfak ve koridorlar içi uygundur. Pastel ton görünümü ile mekânı daraltan turuncu, geniş mekânlarda tercih edilmelidir. Yatak odası ve oturma odası gibi dinlenme amacı aranan alanlarda ise kullanılmamalıdır.

Önerilerimiz doğrultusunda, en uygun rengi en doğru alanda kullanarak, evinizde ihtiyacınız olan atmosferi sağlayabilir ve huzurlu ve keyifli yaşam alanları oluşturabilirsiniz.

Top