Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Ev Dekorasyonunda Kapadokya Dokunuşları?

Ev Dekorasyonunda Kapadokya Dokunuşları?

Ev dekorasyonunuzda his açısından doğallık, sadelik, materyal açısından ham demir, ahşap, renk açısından da açık tonlar favori seçimlerinizse sizin dekorasyon tarzınızın Kapadokya tarzı dekorasyon olduğu rahatlıkla söylenebilir. Evinize bu tarzı daha etkin biçimde uygulamak için ihtiyacınız olan tek şeyin doğru planlama olduğundan emin olabilirsiniz.

Kültür mirası Kapadokya

Kapadokya, Türkiye’nin kültür mirası bölgelerinden biridir. Hititlerden Perslere, ilk Hristiyanlardan Selçuklulara pek çok farklı medeniyet ve kültüre ev sahipliği yapan topraklar, bu zengin geçmişini yaşamın her alanında hissettirir. Yaşam alanlarında görülen tarz, dünyanın pek az yerinde görebileceğiniz kadar özgün, doğal ve farklıdır.

Kapadokya’da geleneksel evler, bölgede bulunan eski bir yanardağ olan Hasan Dağı’nın püskürttüğü volkanik taşlardan yapılır. Bu yapı malzemesi, evler ve yaşam alanlarında da tüm doğallığıyla kullanılır. Peribacalarına oyularak yapılan evler ve kiliseler de aynı tür, krem rengi kesme taştandır.

Kapadokya tarzı dekorasyona giriş

Kapadokya’daki doğal, sakin ve huzurlu havayı, aynı zamanda geniş mekanların ferahlığı ve rahatlığını evinizde yaşamak, yani Kapadokya tarzı dekorasyon istiyorsanız, işe öncelikle renk paleti oluşturarak giriş yapmalısınız. Yörenin doğal dokusu korunduğundan, kullanacağınız renklerde de doğallıktan yana tercihler yapmalısınız. Kum beji ile başlayan renk skalanız, kemik, ekru, kurşuni, bronz, bakır, bordo ve sıcak kahve tonları diye gitmelidir.

Materyal seçiminde renk paletine de uyum göstererek, kahve tonlarında ahşap mobilyalar tercih edilmesi dekorasyonla uyum sağlar. Ana mobilyalarda sevdiğiniz tonlar daha açıksa yine çok uzaklaşmadan, açık meşe, huş, çam, akağaç gibi renklere veya bakır, bordo gibi daha güçlü tonlara yönelebilirsiniz.

Bu tarzı daha da güçlendirmek istiyorsanız kullanmanız gereken halılar Selçuklu motiflerine sahip kalın tüylü halılar olmalıdır. Özellikle diğer alanlarda kullandığınız açık renklerle de büyük uyum gösterecektir.

Aksesuarlarla dekorasyonu vurgulamak

Dekorasyon tarzınızı güçlendirmek için uygun aksesuarlar seçmek de önemlidir. Kapadokya tarzı dekorasyon söz konusu olduğunda aksesuarlarınız bakır, toprak ve ahşap gibi materyallerden seçilebilir. Saksı olarak kullanabileceğiniz altlarında kurşuni ayaklıklar bulunan toprak zeytin veya su küpleri, bakır çerçeveli dikdörtgen formlu büyük aynalar, uzun boylu ve geniş yapraklı yeşil bitkiler, dantel perdelerle hayal ettiğiniz görüntüyü yakalayabilirsiniz.

Duvarlarda aynı esintiyi yakalamak için koridorlarınızda nişler yaptırmayı, bazı kapıları kemer biçiminde ve doğal taş görünümüyle kaplatmayı düşünebilirsiniz. Kapılarda kol ve kilit gibi ayrıntılarda da seçtiğiniz renk paletine ve ana mobilya rengine uygun tercihler yapabilirsiniz. Aydınlatmayı tavandan kullanmamak, ayaklı abajur veya duvar apliklerini kullanmak da genel etkiyi güçlendirecektir.

Top