Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Dekorasyonda Önemli Noktalardan Biri Halı Seçimi!

Dekorasyonda Önemli Noktalardan Biri Halı Seçimi!

Bir mekanı dekore ederken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri halı seçimidir, dekorasyonda mobilyaları tamamlayıcı birer aksesuar olarak sınıflandırılan halılar, doğru niteliklerde seçildiğinde yaşam alanlarında uyumlu bir atmosfer yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Ancak halı seçerken sadece dekorasyonda göze hoş görünmesi değil, ölçüsü, iplik özelliği gibi bazı teknik bilgilerinde dikkate alınması gerekir. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak yapacağınız seçim, daha kaliteli ve uzun süre kullanıma uygun bir halıya sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Peki halı seçerken doğru karar vermek için nelere dikkat edilmedir? Eğer siz de yeni bir halı almayı düşünüyorsanız; seçim yapmanızı kolaylaştırmak için hazırladığım başlıklara göz atmanızı tavsiye ederim.

Kullanım Alanı

Halı alırken ilk olarak onu evinizin hangi bölümünde kullanacağınıza karar vermelisiniz. Salonda mı, oturma odasında mı yoksa yatak odasında mı? Çünkü her odanın halısı farklıdır. Üstelik kullanım alanına karar vermeniz, halı seçimi sırasında renk, desen, boyut gibi özelliklere de uygun seçim yapmanıza yardımcı olacaktır.

Renk Seçimi

Halıyı kullanacağınız alana hakim olan renkler, satın alacağınız halının hangi renkte olması gerektiğine de kolayca karar vermenizi sağlayacaktır. Halı renginizin duvar boyasına ya da perde gibi diğer tekstil ürünlerine yakın tonlara sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede birbirini devam ettiren bir bütünlük yakalayabilirsiniz.

Ancak kontrast renklerden yararlanarak da dekorasyonun odak noktasını halıya çekebilirsiniz. bu tamamen sizin yaratmak istediğiniz etkiye bağlı.

Mekanı daha geniş göstermek için açık renkleri tercih edebilirsiniz; ama önceliğiniz halının uzun süre kiri yansıtmamasıysa koyu renk ve sık desenli halılardan yana oyunuzu kullanabilir, genişlik algısını farklı algı oyunları ile oluşturmaya çalışabilirsiniz.

Desen Seçimi

En temel kuralı ile koltuklarınızı göz önünde bulundurarak halınızı desenli mi yoksa desensiz mi seçmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Koltuklarınız düz renkse gönül rahatlığı ile halınızı desenli seçebilirsiniz.

Kullanım alanı küçükse sade desenlere sahip ya da tamamen desensiz halıların ferah ve geniş bir algı yaratacağını da unutmayın.

İplik Özellikleri

Bir halının iplik özelliği onun nasıl bir dokuya sahip olduğu hakkında bize bilgi verir. Naylon, polyester, akrilik, yün ya da polipropilen gibi farklı özelliklere sahip iplik çeşitleri bulunmaktadır. Halının hangi iplik türünde üretildiği onun kullanım alanından kolay temizlenip temizlenemesine, leke tutmasından yumuşak ya da sert bir dokuya sahip olmasına kadar pek çok özelliğini belirlemektedir.

Örneğin polipropilen daha çok dış mekanlarda tercih edilirken, polyester lekelere karşı dirençlidir.

Ölçüleri

Ne çok küçük, ne de çok büyük! Halı seçerken konu ölçü belirlemeye geldiğinde kullanım alanında ne çok ufak duracak ne de tüm yeri kaplayacak kadar büyüklükte halılar tercih etmelisiniz.

Eğer mobilya yerleşimini yaptıysanız açıkta kalan alanın ölçüsünü alarak halınızın boyutunu kolayca belirleyebilir, bu sayede alışveriş esnasında uygun halı ölçüsüne karar verebilirsiniz.

Maliyeti

Halı seçerken renk, desen, ölçü gibi karar verilmesi gereken temel noktaları belirledikten sonra fiyat araştırması yapmaya başlayabilirsiniz. Beğendiğiniz aynı model halının farklı satış noktalarında ne kadara mâl olduğuyla ilgili piyasa yoklaması yaparak bütçenize en uygun halının nerede olduğuna en doğru şekilde karar verebilirsiniz.

Top