Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Çatı Pencereleri, Çatıdan gelen Aydınlık!

Çatı Pencereleri, Çatıdan gelen Aydınlık!

Şehirlerde yaşayan nüfusun ezici bir çoğunluğu halen apartman dairelerinde yaşıyor, apartmanların çatı pencereleri artık vaz geçilmez oluyor.

Apartmanlarda yaşayan hemen herkes de genellikle ilk ve son kat haricindeki ara katlarda oturmayı tercih eder. Ara katlar çoğu zaman tercih sebebi olduğu için satın almadaki fiyatları ve kiraları da genellikle daha yüksektir. Aslına bakarsanız bu bize birkaç on yıl öncesinden miras kalmış ve bugün artık geçerliliğini büyük ölçüde yitirmiş bir alışkanlık.

Yalıtım teknolojisinin gündemde olmadığı, inşaat malzemelerinin ısıyı tutmadaki verimliliklerinin çok düşük olduğu ve bu yüzden de ara katlarda ısınma maliyetlerinin daha düşük olduğu bir dönemden devraldığımız bu ara kat tercihi, bina yalıtımının yasal olarak zorunlu hale geldiği güncel yapılarda aslında iyi bir fikir olmaktan çıktı. Yine benzer hükmünü yitirmiş sebeplerden ötürü özellikle kaçınılan çatı katları ise büyük bir değişim ve dönüşüm geçirerek apartman dairelerini aşan bir keyif vaat eder hale geldiler. Çatı katlarının en cazip yönleri ise hiç kuşkusuz geniş terasları ve ara katlarda teknik olarak yer alması mümkün olmayan çatı pencereleri. Bu yazımızın konusunu da bulundukları ortama müthiş bir hava katan ve adeta sınıf atlatan çatı pencereleri oluşturuyor.

Çalışma odasında benzersiz bir aydınlatma

Çatı pencereleri, her ne kadar isimleri pencere olsa da bildiğimiz sıradan pencere türleriyle aynı kategoride değerlendirilmesi bir hayli güç olan donatılardır. Zira başka herhangi bir pencere modeliyle sağlanması mümkün olmayan pratik ve estetik sonuçlar ortaya çıkarırlar. Örneğin çatı katındaki küçük ve aslında çok işlevsiz kalabilecek bu odayı muazzam güzellikte bir çalışma odasına çevirmek ancak bir çatı penceresinin marifeti olabilirdi. Hem benzersiz bir aydınlatma hem de inanılmaz şık bir mekân yaratan çatı pencerelerinin işlevlerine dair oldukça isabetli ve açıklayıcı bir örnek.

Banyoda geniş bir pencere nasıl kullanılır?

Banyolar doğaları gereği mahremiyet gerektiren alanlar oldukları için genellikle pencereleri çok küçük olur. Hatta bazı durumlarda pencere yerine başka tür havalandırma modelleri kullanılır ve banyolar doğal ışıktan hiç yararlanamaz. Peki ya tüm bunlara rağmen banyonuzda geniş bir pencere kullanmak istiyorsanız ne yapabilirsiniz? Bunun yanıtı gayet basit. Çatı penceresiyle aydınlatılmış bir banyo hem mahremiyet ihtiyacınızdan taviz vermeyecek hem de size muazzam bir gün ışığı sağlayacaktır.

Gün ışığını doğru bir açıdan alın

Çatı pencerelerinin bir başka avantajı da gün ışığını evinize daha doğru ve daha sağlıklı bir açıdan davet etmeleridir. Yere dik açıyla konumlanmış sıradan pencereler, eğimli duran çatı pencereleri kadar büyük miktarda gün ışığını iç mekânlara aktaramazlar.

Güne başlamak için mükemmel bir banyo

Güne başlamak için gün ışığıyla mükemmel bir şekilde aydınlatılmış harika bir banyoda duş almaktan daha iyi bir seçenek olabilir mi? Bununla rekabet etmek gerçekten hiç de kolay olmasa gerek.

Çatı pencerelerinde yeni teknolojiler

Bunca olumlu yönlerine karşın çatı pencerelerinin de çeşitli olumsuz tarafları yok değil. Özellikle yüksek konumlu çatı pencerelerinin açılıp kapanması ve temizlenmesi oldukça zordur. Ancak bu sorunların bir kısmı da son dönemde çözülmeye başladı. Uzaktan kumanda vasıtası ile açılıp kapanabilen çatı pencereleri bunun örnekleri arasında yer alıyor.

Çatı katlarındaki ölü alanları değerlendirin

Mimari açıdan sorunlu olan çatı katlarında, çatı eğiminden kaynaklı kullanılamaz hale gelmiş ölü alanlara oldukça sık rastlıyoruz. Ayakta durulması mümkün olmayan odalar veya eğim açısından kaynaklı yarısı kullanılamayan odalar karşımıza çıkıyor. Çatı pencereleri bu tür durumlar için de çözüm olabilir. Örneğin normal şartlarda kullanılamaz durumda olan birkaç metrekarelik bir boşluğu, çatı penceresi sayesinde bir giyinme odası olarak değerlendirebilirsiniz.

Top