Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Çalışma Odası!

Çalışma Odası!

Çalışma odası her evin vazgeçilmez bir parçası değildir. Hatta kimilerine göre evde yetişkinlerin kullandığı özel bir çalışma odasına sahip olmak bir tür statü sembolü olarak bile görülebilir. Pek çok kişi içinse çalışma odası ile çocuk odası arasında pek bir fark yoktur, çünkü evde çalışması gerekenler çocuklardır. Tüm bunlar aslında yavaş yavaş güncelliğini kaybetmeye başlamış fikirler dersek çok da yanlış olmaz. Çünkü artık evden çalışma olanağı giderek daha fazla meslek grubu için mümkün hale geliyor.

Geçmişte yazar, çevirmen, yazılımcı, grafik sanatçısı ve buna benzer sayılı meslekte yaygın olan evden çalışma, iletişim teknolojilerinin inanılmaz gelişmesi ile birlikte hayatımızda daha fazla yer kaplayan bir konu haline geldi. Bu yazımızda evden çalışan veya ileride evden çalışma planları olanlar için home office veya çalışma odası dizayn etmenin inceliklerini derledik.

Kargaşadan kaçının

Bir çalışma odasının en önemli özelliği sadelik olmalı. Buradaki sadelikten kastımız üzeri bomboş bir çalışma masası ve sandalyeden ibaret bir oda değil. Ancak gereksiz aksesuarlardan, hele ki çalışma alanınızla ilgisiz fazla eşyalardan mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Ayrıca odanızın zamanla gelişip serpileceğini, sizin evde çalışma deneyiminizle birlikte çalışma odanızın da şekilleneceğini unutmayın.

Yani aslında odanızın ilk hali, henüz ham ve bitmemiş halidir. Zamanla neyin sizin için iyi, neyin kötü olduğuna kendiniz karar verecek ve odanızı geliştireceksiniz. Tam da bu yüzden en başından odanızı kalabalıklaştırmanın hiç anlamı yok. Asgari gerekliliklerinize karar verin ve yalnızca bunlardan oluşan bir oda tasarlayın, gerisi zaten zamanla gelecektir.

Aydınlatma önemlidir

Aydınlatma, bir evin veya iş yerinin her bölümü için son derece önemlidir. Ancak çalışma odalarında bu konu daha da ön plana çıkar. Özellikle ışık ve görüntüyle ilintili bir iş yapıyorsanız, çalışma odanızın aydınlatmasına maksimum özen göstermelisiniz. Evinizin en aydınlık odasını çalışma odası yapmanız iyi bir seçim olacaktır.

Perde seçimini de gün ışığından azami yararlanmayı dikkate alarak yapmalısınız. Ayrıca yapay ışık kaynaklarını da güçlü ancak yorucu olmayan bir ortam oluşturacak şekilde tercih etmelisiniz. Sıradan tavan lambaları veya avizeleri iyi bir çalışma ortamı sunmaz. Duvardan yansıyan veya tavana gizlenen güçlü ışık kaynakları daha yumuşak ve rahat bir çalışma ortamı yaratacaktır.

Konsantrasyon için sessizlik şart

Çalışma odanızın evinizin en az gürültü alan kısmında olması çalışma veriminizi bir hayli arttıracaktır. Sokak ve araç gürültüsü, büyük kentlerde hemen her yerde duyulan inşaat ve tadilat gürültüsü, çocuk sesleri ve benzeri istenmeyen seslerin tümü, çalışmanızı bölecek ve işinize zarar verecektir. Evinizde bunlardan asgari ölçüde de olsa kurtulabilecek bir odanız yoksa, basit malzemelerle ses yalıtımı elde etmeye çalışabilirsiniz. Akustik köpük veya akustik sünger olarak bilinen ürünler piyasadan kolayca temin edilebiliyor. Bu ve benzeri basit malzemelerle odanızı mümkün olduğunca sessiz tutmaya çalışın.

Kitaplık olmadan olmaz

Bir çalışma odasında, çalışma masası ve sandalyesinden sonra en gerekli şey kitaplıktır. Elbette çalışma odası bir kütüphane ya da kitap okuma odası değildir. Daha doğrusu bundan ibaret değildir. Hatta iş kolunuza bağlı olarak çalışmanızda kitaplara pek az ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Ancak kitaplık motive edici ve ilham verici bir unsurdur. İşinizle ilgisi olmasa bile rafta rastlayıp göz atacağınız bir kitap kafanızı açabilir, size başka bir görüş açısı sunabilir. Özellikle yaratıcılık gerektiren işlerde bu hiç de azımsanacak bir şey değildir. Kitaplardan da kitaplığınızdan da vazgeçmeyin.

Konuk ve müşteri ağırlamanız gerekiyorsa…

Şu ana kadar ağırlıklı olarak çalışma odası dizaynı üzerinde durduk. Fakat söz konusu home office olunca işler biraz daha değişebiliyor. Evinizi aynı zamanda ofis olarak kullanacaksanız, öncelikle misafir kabul ve çalışma bölümlerini ayırmaya odaklanın. Böyle bir imkân varsa, çalışma odanızı dilediğiniz gibi tasarlayıp ayrıca basit bir misafir kabul odası yapabilirsiniz. Bu mümkün değilse, çalışma odanıza konuklarınızı kabul edebileceğiniz basit bir oturma grubu ekleyin.

İş kolunuza bağlı olarak bu büyük bir masa etrafındaki iskemleler şeklinde de olabilir. Misafir ve müşterilerinize çay, kahve ve benzeri ikramlar için mini bir mutfak da mutlaka işinize yarayacaktır. Ancak bu alanın aynı zamanda çalışma odanız olduğunu hem siz unutmamalı hem de misafirlerinize unutturmamalısınız. Zira bir home office çok uzun saatler misafir ağırlamak için ideal bir alan değildir.

Top