Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
Pul Kolleksiyonu ve Pul Kolleksiyonculuğu Nedir?

Pul Kolleksiyonu ve Pul Kolleksiyonculuğu Nedir?

PUL KOLLEKSİYONU VE PUL KOLLEKSİYONCULUĞU NEDİR?

19. yüzyılın son yarısı ve 20. yüzyılın başlarında bireylerin birbirleriyle iletişimlerinde ve de devletlerin iletişimlerinde posta pulları kullanılmaktaydı. Ayrıca resmi evraklar ve yazışmalar için de resmi damga pulları ya da resmi posta pulları kullanılmaktaydı.

Pul koleksiyonculuğu bu dönemde ortaya çıkmıştır. Farklı ülkelere ait ya da farklı yıllara ait pulları biriktirmek, bunları saklamak pul koleksiyonculuğu olarak geçmektedir. Pul koleksiyonculuğu için toplanacak pulların sınırlanması önemlidir. Örneğin sadece İngiliz pullarını biriktiren veya sadece uzay temalı bir pul koleksiyoncusu olabileceği gibi belirli bir alanda pul biriktiren koleksiyoncular da olabilir.

PUL KOLEKSİYONU DEĞERLERİ NASIL BELİRLENİR?

Bir pulun değerini belirleyen faktör az bulunur olmasıdır. Bir pulun nadir olması da ne kadar adet basıldığı ile alakalıdır. Daha az bulunan ve basılan pullar daha değerlidir.

Pulun değerini belirleyen diğer faktör ise pulun durumu yani kondisyonudur. Bir pul ne kadar lekeli, yırtık, kenarları kıvrılmış ya da dantelleri bozulmuş ise o kadar değersizdir. Nadir bulunan bir pul olsa dahi, yırtık bir pul değerli olmayacaktır.

Bazı pul koleksiyonerleri damgasız pulların daha değerli olduğunu söylese de bize göre anısı olan kullanılmış yani damgalı pullar daha değerlidir. Bu konuda kesin bir netlik yoktur.

Bir pul koleksiyonu, yukarıda belirttiğimiz gibi çok farklı ülke ve temalara ait olabileceği için pul konusunda bir uzmanın tümüne hakim olması pek mümkün değildir. Bu sebeple bir katalog edinerek bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.

Top