Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

İpotekli Ev veya Arsa Satmak ve Almak Hakkında Bilmek İstedikleriniz !

İpotekli Ev veya Arsa Satmak ve Almak Hakkında Bilmek İstedikleriniz !

İpotek, mevcut krediler veya ileride alınacak krediler için, bir gayrimenkul, örneğin bir ev veya arsa üzerindeki hakları bir bireye veya kuruma aktarmak demektir. Borçlu kişi kredi borcunu ödemediği zaman alacaklı taraf söz konusu gayrimenkulü satarak elde edilen gelirden alacağını tahsil edebilir.

Resmi senet olan ipotek akdi, Tapu Sicil Müdürlüğü’nde düzenlenip tapu kaydına işlenmezse, başka bir deyişle ipotek tescil ettirilmezse doğrudan geçersiz sayılır. İpotek hakkı ayni bir haktır; dolayısıyla ipotek gerçekleştikten sonra gayrimenkulün sahibi değişse bile alacaklının ipotek hakkı devam eder.

İpotekli ev veya arsa satılır mı?

Kısaca evet, ipotekli ev veya arsanızı satabilirsiniz. Satma işlemini herhangi bir zamanda gerçekleştirmeniz ve elinize geçen nakitle kredi borcunuzu kapatmanız veya mevcut gayri menkulü satıp başka gayrimenkul almanız mümkün. Alıcı kabul ederse evi veya arsayı ipoteğiyle birlikte de satabilirsiniz. Eğer krediyle satılan gayrimenkulün değeri mevcut krediyi karşılamıyorsa banka satış yapmanıza izin vermeyebilir. Önceden evin veya arsanın değerini araştırarak bu ihtimali azaltabilirsiniz. İpotekli evi veya arsayı satarak borcunuzu kapatabilirsiniz ama tapu devrini yaptıktan sonra artık o gayrimenkul üzerinde hak iddia edemezsiniz. O yüzden, karar vermeden önce sizin için artılarını ve eksilerini iyice düşünmelisiniz.

İpotekli ev veya arsa alınır mı?

Bu sorunun yanıtı da kısaca evet ama konunun satın alma kısmı, satma kısmından biraz daha hassas. İpotekli bir ev veya arsa satın alacaksanız ileride sorun yaşamamak için mümkünse ipoteğin kapatılması, mümkün değilse ipotek işlemlerinin çok iyi planlanması gerekir. İpoteği kabul eden bir kişi bankaya borçlu olmadığı halde, bankanın ev veya arsa üzerinde alacak hakkı olduğunu da kabul etmiş sayılır. Bu hak, ancak borçlu kişi kredi borcunu kapatırsa ortadan kalkar. Banka, ipoteği kalkmadan satın aldığınız gayrimenkulün satılmasını talep edebilir. Gelecekte doğabilecek bu sıkıntının üstesinden gelmek için birkaç yöntem var. Örneğin, peşin ödeme yapacaksanız ve ödeyeceğiniz tutar borca karşılık geliyorsa ileride sorun yaşamazsınız, hatta ipoteğin kaldırılması, kredinin kapanması ve satış işleminin gerçekleşmesi aynı gün içinde halledilebilir. Başka bir yöntem de şöyle: Borçlunun kredi borcunun bulunduğu bankadan kredi çekerek önceki krediyi kapatabilirsiniz ama bu sefer de bankaya siz borçlanmış olursunuz. Başka bir bankadan kredi alacaksanız iki bankayla da şartları görüşmeniz gerekir.

Özetle, ipotekli ev veya arsa satacaksanız değerinin kredi borcunuzu karşılamasına, satın alacaksanız mümkünse ipoteğin kaldırılmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu bilgileri edindikten sonra,emapark.comveemapark.az’daki satılık ev ve arsalar arasından ihtiyaçlarınıza, konuma ve fiyat aralığına göre rahatlıkla seçim yapabilirsiniz.

Top