Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image
Zemin Katta Oturanlar Asansör Masraflarını Öder Mi?

Zemin Katta Oturanlar Asansör Masraflarını Öder Mi?

Zemin Katta Oturanlar Asansör Masraflarını Öder Mi?

Bir binanın bağımsız bölüm malikleri, yasa gereğince ortak gider olarak tanımlanan masrafları ödemekle yükümlüdür. Ortak giderler temel olarak ısınma sistemine, binanın taşıyıcı sistemine, asansöre, kapıcı dairelerine ve bağımsız bölümleri birbirinden ayıran ortak duvarlara ilişkin giderlerdir. Peki, teknik olarak asansör sisteminden faydalanmadığını öne süren malikler bu ortak giderden kaçınabilir mi? Zemin katta oturanlar asansör masraflarını öder mi?

Yasaya göre ortak gider nedir?

Bir binada; bağımsız bölümler dışında kalan ana duvarlar, bağımsız bölümleri birbirinden ayıran ortak duvarlar, binanın temeli, ortak garaj, çatı, baca, yağmur olukları, asansör sistemi, apartmanın genel giriş kapısı, kapıcı daireleri veya odaları ortak alanlar için verilebilecek en basit örnekler arasındadır. Isıtma yani kalorifer sistemi, binanın su ve elektrik tesisleri de diğer ortak alanlar içinde gösterebilir. Özetle; bina sakinlerinin tümünün kullandığı ya da faydalandığı alanlara ortak alan, ortak alanlara ilişkin toplanan masraflara da ortak gider denir.

Ortak giderlere katılma zorunluluğu

Ortak giderler, bina sakinlerinin tümünün katılımıyla karşılanır. Yasaya göre bir binaya ait bağımsız bölümlerin malikleri, binaya ilişkin ortak masrafları karşılamakla yükümlüdür. Uygulamada ortak giderler için maliklerden avans toplandığı görülür. Bir binada bağımsız bölüm maliklerinin her biri; ısıtma sistemi yani kalorifer, asansör, elektrik ve su tesisatı, kapıcı dairesi ve odaları için apartman yönetimi tarafından yapılan harcamaları karşılamak zorundadır. Bu zorunluluğa ortak alanların korunması, güçlendirilmesi, bakımı ya da onarılması için yapılan giderler de dahildir.

Ortak masraflar, malikler tarafından ortaklaşa bir şekilde ödenmelidir. Bir kat maliki; ortak kullanım alanından faydalanmadığını, faydalanmasına gerek olmadığını ya da faydalanmaktan feragat ettiğini beyan ederek bu ödemelerden kaçınamaz. Malikin ortak giderlere katılmaktan imtina etmesi halinde yönetim veya diğer kat malikleri takibe geçme hakkına sahiptir.

Zemin katta oturanların asansör masraflarını öder mi?

Kural gereği zemin katta oturanlar asansörü kullanmadıklarını iddia ederek asansör masraflarını ödemekten kaçınamaz. Ancak binanın yönetim planına bağlı olarak bu kural değişebilir. Örneğin; apartmanın yönetim planına zemin katta bulunan dairelerin asansörü kullanma ihtiyacının olmadığı asansörden faydalanmadıkları ve bu nedenle zemin kattaki bağımsız bölüm maliklerinin asansör için yapılan harcamalardan muaf tutulacağı ile ilgili bir madde eklenebilir.

Yani zemin katta oturanlar için aslen ortak gider tanımına giren asansör masrafları yönetim planı ile istisna hale gelebilir. Yönetim planında böyle bir hüküm belirlenmemişse asansörden faydalanmasalar bile zemin katta oturanlar da asansör giderlerine katılmak zorundadır.mornot.com

Top