Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image
Yatak Odası Perdesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar..

Yatak Odası Perdesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar..

Perdeler ev dekorasyonunun olmazsa olmaz unsurları arasındadır. Yatak odaları ise evin en çok vakit geçirilen bölümlerinden biridir. Dolayısıyla odadaki eşyaların yerleşimi, dekoratif görünümleri ve renk uyumları kadar kullanılacak perdelerin seçimi de oldukça önemlidir. Özellikle güneş ışınlarının odaya geliş açısı odada geçirilen vaktin ve uykunun kalitesini etkileyeceğinden, perdenin rengine ve kumaşının özelliğine de mutlaka dikkat etmek gerekir.

Siz de bazı püf noktalarına dikkat ederek yatak odanız için en doğru seçimi yapabilirsiniz. İşte yatak odası perdesi seçimi yaparken bilmeniz gerekenler…

Sade ve göz yormayan modeller seçin

Uyku kalitesini belirleyen en önemli unsurlar karmaşadan uzak bir mekan ve doğru konumlandırılmış aydınlatmadır. Dolayısıyla kaliteli bir uyku için bulunduğunuz odanındekorasyonunu olabildiğince sade tutmanız ve göz yorucu detaylardan kaçınmanız gerekir. Bunun için de odanın en can alıcı dekoratif unsurlarından biri olan perdelerin seçiminde önceliği sade olanlara vermek, göz yoran fazla desenli modellerden uzak durmanız doğru bir tercihtir. Aynı zamanda seçilecek perdenin diğer eşyalar ile bütünlük içinde olması, ruh haliniz üzerinde olumlu bir etki yaratarak enerjinizi yükseltecektir.

Kumaşın ışık geçirmez olmasına dikkat edin

Karanlık, verimli bir uyku için en önemli etkenlerden biriyken perdelerin ışık geçirir olması bu durumu olumsuz etkiler. Bu yüzden yatak odası perdesi seçimi yaparken kumaşının tamamen ışık geçirmez olmasına özen göstermelisiniz. Eğer o tarz bir kumaş bulmakta zorlanıyorsanız perdenin altına ışık geçirmeyen fazladan bir kumaş daha eklettirebilirsiniz. Bunun yerine, ışık geçirmezlik konusunda çok daha etkili olabilen stor perdeleri de tercih edebilirsiniz.

Pencerenin boyutlarını göz önünde bulundurun

Beğendiğiniz perde modeli odadaki her şey ile mükemmel bir uyum yakalasa bile olması gerekenden uzun ya da kısa olan perdeler dekoratif açıdan odayı zayıf göstereceği gibi, kullanım açısından da işinizi epey zorlaştıracaktır. Bu sebeple perde seçiminde pencereliğinizin genişliği ve uzunluğunu göz önünde bulundurmalı, uygun ölçülerde perde yaptırmaya özen göstermelisiniz.

Perde desenlerine odanın durumuna göre karar verin

Perde en çok göze çarpan tamamlayıcılardan biri olduğu için diğer eşyalarla sağladığı bütünlük de oldukça önemlidir. Buna göre mobilyaların, halının, duvarların ve hatta en küçük dekoratif nesnenin bile perdenin renk ve desenleriyle uyumlu olması gerekir. Örneğin; eğer duvarınızda desenli bir duvar kâğıdı varsa ya da mobilyalarınız desenliyse perde seçimini sade modellerden yana kullanmalı; tam tersi durumda ise desenli modeller ile odanın sadeliğini nötrlemeye çalışmalısınız.

Aynı şekilde koyu tonların hâkim olduğu odada ferahlık katabilmek için açık tonlarda perde tercih etmeli, soft renklerdeki yatak odası dekorasyonunda ise daha canlı renklerdeki modeller ile kusursuz bir dekorasyon yaratabilirsiniz.

Top