Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Yapılarda Dışarıya Doğru Çıkmış Açık Alanlar, Balkonlar?

Yapılarda Dışarıya Doğru Çıkmış Açık Alanlar, Balkonlar?

Yapılarda dışarıya doğru çıkmış, üç tarafı,insanın beline gelen düzeyde korkulukla ya da duvarla çevrilmiş, çıkıp havaalmak, oturmak için kullanılan açık alanlar olarak tanımlanan balkonlar,günümüzde kapatılarak ardiye şeklinde kullanılarak ya da evlere dâhil edilerekalandan fayda sağlanabiliyor.

Bir kapı aracılığı ile balkona geçiş sağlanıyor.Diğer yandan balkonların metrekareleri odalara dahil edilerek, yeni bir mimarianlayış olarak küçük Fransız balkonlar yaygınlıkla uygulanıyor.

Balkonkapatmanın cezası var mı?

Evlerinin balkonlarını camekânla kapatanlariçin Belediyeler tarafından 3194 sayılı kanunun 32. maddesi gereği yıkım veaynı kanunun 42. maddesi uyarınca para cezası kesilmektedir. Belediyeler imarkirliliğine sebep olduğu gerekçesiyle yapıları yıkma hakkına sahip olabiliyor.

Balkon kapatma davalarında iki mimari türinceleniyor. Burada balkonlar gömme ve çıkma balkon olarak sınıflandırılıyor.Bilirkişilerin balkonları incelemesi ile karar veriliyor. Gömme balkonlardakapatmaya ceza verilmezken, çıkma balkonlarda kapatma yasaya aykırı bulunuyor.Ayrıca çanak antenlerin de görüntü kirliliği sebebiyle balkonlardan kaldırılması kararı alındı.

Top