Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image
Turizm İmarlı Arsa En Uygun Yatırım Şekli Nedir?

Turizm İmarlı Arsa En Uygun Yatırım Şekli Nedir?

Turizm bölgelerinde yoğun olarak karşılaşılan bir arsa cinsi olan turizm imarlı arsa, turistik tesis yapımı için tasarlanmış olmasıyla dikkat çekiyor. Konut yapıp oturmak için uygun olmayan bu tür arsalara ancak prefabrik cinsinde yapılar inşa edilebiliyor. Turizm imarlı bir bölgede yer alan arsanın tapu dairesinde, belediyede ve tapu senedindeki tescili turizm nitelikli arazi şeklinde sağlanıyor. Bu tip arazilerin vergileri, elektrik faturaları, su faturaları, doğal gaz faturaları turizm tesisleri için düzenlenen ödeme tarifeleriyle ödeniyor. Turizm imarlı bir arsanın satışı gerçekleştirilecekken bu arsa için konut kredisi kullanılamıyor. Turizmi teşvik etmek amacıyla devletin bu tür arsalar için uyguladığı bazı ayrıcalıklar olabiliyor. Peki turizm imarlı arsada en uygun yatırım nedir?

İnşa faaliyetleri gerçekleştirilebiliyor

Turizmi Teşvik Kanunu’nun 6. maddesine göre kültür ve turizm faaliyetleri için özel olarak ayrılmış bölgelerde devletin hükmüne ve tasarrufuna dayanan alanlar için, bu alanların kamu yararını gözeterek geliştirilmesi göz önüne alınarak imar planlarına uygun olarak inşa faaliyetleri gerçekleştirilebiliyor. Turizm imarlı arsa alanları ve bu bölgelerde yer alan taşınmaz mallar için yatırım amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuru yapıldığında, bakanlık bu başvuruları incelemeye alıp, uygun gördüğü durumlarda gerekli izinleri müracaat eden kişilere veriyor. Bu tip arsa alanları arasında hazineye ait olan alanlar Maliye Bakanlığı’nın kontrolünde bulunuyor.

Ormana yakın turizm arazileri

Hazine için tescili yapılmamış olan ve orman alanlarına yakın konumda bulunan araziler için Orman Genel Müdürlüğü’nün kontrolü söz konusu oluyor. Bu durum bazı şartlara göre belirleniyor. Örneğin, turizm için ayrılacak olan alan, tüm bölgedeki orman alanlarının 1000’de 5’inden fazla olamıyor. Turizm yatırımı yapmak için alınan orman arazisinin, kapladığı alanın üç katı kadarının ağaçlandırılması için gerekli olan ücret ise Orman Genel Müdürlüğü’ne ödeniyor.

Turizm imarlı arsa konusunda devletin sağladığı avantajlar

Turizm Kanunu’nun sağladığı avantaj ve haklardan faydalanabilmek için, turizm imarlı arsa alanları için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gerekli turizm yatırım belgesinin veya turizm işletme belgesinin alınmış olması gerekiyor. Bu belgelere sahip olarak yapılan müracaatlar sonunda, yatırımlarla turizme katkı sağlandığı için, devletten vergi indirimi alınabiliyor. Bu sayede normal imarlı alanlara oranla daha düşük bir vergi ödeme avantajı sağlanıyor. Turizm alanları oldukça kıymetli alanlar olduğu ve devlet tarafından özenle korunduğu için sıkı bir şekilde takip ediliyor. Ayrıca yapılaşmaların kurallara uygunluğu yoğun bir şekilde denetleniyor. Bu tür alanların satışı amacıyla konut kredisi alınamadığı için, ödeme işlemlerinde zorluklar yaşanabiliyor. Diğer yandan yüklü miktarda nakit paraya sahip olmak gerekiyor. Gerekli izinler alındıktan sonra bir turizm imarlı arsaya sahip olmanın avantajlarından yararlanarak karlı bir turizm tesisine sahip olunabiliyor.

Top