Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Ticaret İmarlı Arsa Ne Demek?

Ticaret İmarlı Arsa Ne Demek?

Ticaret imarlı arsa nedir?

Ticaret alanları, iş merkezleri, ofis-büro, çarşı, çok katlı mağazalar, kamu veya özel katlı otoparklar, alışveriş merkezleri, otel ve diğer konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu gibi sosyal ve kültürel tesisler, lokanta, restoran, gazino, düğün salonu gibi eğlenceye yönelik birimler, yönetim binaları, katlı otopark, banka, finans kurumları, yurt, kurs, dershane, özel eğitim ve özel sağlık tesisleri gibi ticaret ve hizmetler sektörüne ilişkin yapılar yapılabilen alanlar.

Belediyelerin imara uygun konut yapımına izin verdiği alanlara konut imarlı arsa denilmektedir. Yani konut yapımına uygun arsaları belediyeler belirledikten sonra bu arsada konut yapılmasına izin vermektedir. Bu izin ile o arsada kaç kata kadar uygun ise belirtilmektedir.

Yerleşim yerinin gelişim yönü, talep ve arzu edilen şehir yapılaşma sistemi göz önüne alınarak oluşturulan imar planları kimi zaman halka açıklanmaz. Konu ile ilgili bilgi almak sorun olabilir. Bunun temel nedeni oluşabilecek spekülasyonları önlemek ve haksız kazancın önüne geçmektir. Bu gibi durumlarda arsa hakkında bilgi alabilmek için, arsa sahibinin tapu ve kimlik belgesi ile ilgili belediyeye şahsen müracaat etmelidir. Bir dilekçe vermesi ve sahibi olduğu arsa hakkında bilgi alması gerekir.

Belirli bir alan konut imarlı arsa alanı olarak tespit edildikten sonra, söz konusu alanda yapılaşma tamamlandığında ortaya çıkacak diğer ihtiyaçlarda hesaba katılır ve eğitim, sağlık, ibadet, yeşil alan gibi alanların tespiti yapılır.

Konut imarlı arsa edinmek isteyen yatırımcıların konu hakkında dikkat etmeleri gereken konu belediyelerce tespit edilen imar planlarında alacakları arsanın imar durumunu öğrenmeleri gerektiğidir.

Ticari artı konut imarlı arsa ne demektir?

Arsanın cephesinin 10 metre yola bakan kısmında zemin katlarında ofis, dükkan gibi kısımların olması ve üst katlarda normal konutların bulunmasıdır. Konut girişin ayrı olması şarttır. Bu alanlarda yeni bir plan kararı gerektirmeden ticari işletmeler açılabilir.

Ticari artı konut imarlı arsaların üzerine inşa edilecek binaların zemin katları projede iş yeri olarak gösterilmek zorundadır. Binanın kat sayısı ve bina yüksekliği ise imar planında belirtilen şartlara uymalıdır.

Şehir planları oluşturulurken, ikamet,  alışveriş ve ticaret ihtiyaçlarının bir arada karşılanabileceği alanlar oluşturmak için belirli bölgeler konut artı iş yeri olarak belirlenir.

Söz konusu alanlarda inşa edilen binaların ve bağımsız bölümlerinin satış ve pazarlanması, diğer imar durumları göz önüne alındığında daha sorunsuz ve hızlı bir şekilde sonuçlanır. Örneğin alışveriş noktaları ve marketlere yakın bölgelerde bulunan konutlar diğer konutlara göre daha hızlı satılır. Bu açıdan bakıldığında ticari artı konut imarlı arsa avantajlı bir imar durumudur.

Top