Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Tapuya Evin Değeri Düşük Gösterilebilir Mi?

Tapuya Evin Değeri Düşük Gösterilebilir Mi?

Kanuna göre, satın alınan evin tapuya tecili sırasında evin satın alındığı değeri beyan edilmesi gerekir. Beyan edilen değer, bir nevi tapu harcı için ödenmesi gereken miktarı belirler. Daha az tapu harcı masrafı ödemek adına bazı ev sahipleri ve beyan ettiği gelir matrahını daha düşük göstermek amacıyla da bazı müteahhitler, evin değerini olduğundan daha düşük gösterme yolları arar.

Peki tapuda evin değeri düşük gösterilebilir mi? Düşük gösterilebiliyorsa, ileride herhangi bir probleme neden olur mu?

Evin gerçek değeri nasıl belirlenir?

Evin gerçek değerini belirlemenin hali hazırda kesin bir yolu yok. Tapu dairesine, tapu işlemleri için gittiğinizde görevli memur evin rayiç bedelini talep edebilir. Fakat gayrimenkul rayiç bedeli, ödenen emlak vergisinin belirlenmesi için kullanılan bir parametre olarak bilinir. Evin gerçek değerini bilmek mümkün olmadığı için kullanılır. Mülkün minimum değeri belirtilir ve alınacak emlak vergisi miktarının hesaplanması için kullanılır.

Maliye, evin satın alındığı değerin tapu işlemleri sırasında beyan edilmesini  talep eder. Gayrimenkul rayiç bedelinin, evin satın alındığı fiyatla kıyaslandığında daha aşağıda olması, daha düşük tapu harcı bedeli çıkmasına neden olur. Beyan edilen bedel, dolaylı yoldan olsa da müteahhitin gelirini, satıcının da mülkün satışından elde ettiği kazancı belgeler.

Tapuda evin değeri düşük gösterilir mi?

Tapuda evin değerini olduğundan daha düşük göstermek pratikte mümkün. Tapu dairesindeki memur, sizin beyanınızı esas alır ve tapu harcı miktarını beyanınız doğrultusunda hesaplar. Tapuda rayiç bedeli beyan ettiyseniz çok daha az tapu harcı bedeli ödersiniz. Kulağa hoş bir fikirmiş gibi gelse de maliye doğru beyan verilip verilmediğini araştırır.

Genelde ev satın almak için kullanılan kredilerle beyan edilen oranı kıyaslayan maliye, evin hangi değer üstünden satıldığını tespit etmeye çalışır. Beyan edilen miktarla kullanılan kredi arasında bir fark olduğu durumlarda ise cezai işlem uygular. Kanunda evin değerinin %75’i oranında kredi kullandırılır ibaresi bulunsa da, bazı durumlarda bankalar evin tamamı için kredi verebilir. Maliye bu durumu esas alarak kıyaslama işlemini gerçekleştirir.

Tapuda evin değerini düşük göstermenin cezası nedir?

Tapu harcı, konutun satış işleminin gerçekleştiği oranın binde yirmisi oranında tahsil edilir. Yanlış beyan verdiğinizde tapunun bildirilen değeri ile gerçek satış değeri arasındaki fark hesaplanır. Aradaki fark hem alan hem de satan kişiden %25’lik vergi cezası eklenerek tahsil edilir.

Diğer taraftan kaçakçılık ve usulsüz işlem yapmaktan başınız ağrıyabilir. Bu nedenle evi nakit parayla da kredi kullanarak da satın almış olsanız, evin gerçek değerini bildirmeniz tavsiye edilir. Eksik beyanda bulunduysanız, maliye bu durumu fark etmeden, pişmanlık belgesi doldurabilir, vergi cezası ve diğer cezai işlemlerden kurtulabilirsiniz.mornot.com

Top