Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image
Oturma Ruhsatı Ne Demek?

Oturma Ruhsatı Ne Demek?

Oturma Ruhsatı

İnşaat Bittikten Sonra, Oturumun Başlaması İçin Alınması Gereken Belgedir.

Oturma ruhsatı, inşaat çalışmaları biten ruhsatlı bir projenin,  inşaat çalışmaları bittikten sonra, söz konusu yapıda oturumun başlaması için binaya alınması gereken bir belgedir.

Oturma ruhsatı bağlı olunan belediyeden alınır. Belediyelerin İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni birimlerine yapılan müracaattan sonra incelemeler bu birim tarafından yapılır. 

Yapının ruhsatına uygun olarak zamanında inşa edilmiş olması halinde yapıya oturma ruhsatı verilir.

Oturma ruhsatı başvurularında istenen belgeler aşağıda sıralanıyor:

Yapı Kullanma İzni istemi içeren dilekçe, Tapu kaydı bilgileri, Vergi Dairesi’nden İlişki Kesme Belgesi,  Dış Kanal Belgesi ,  Telekom Olur Yazısı, Proje Müellifleri Raporu,  Yapı Denetim Kuruluşu’nun Raporu,  Cephe fotoğrafları – (13/18 cm), Emlak/Çevre Temizlik Vergisi Yoktur Yazısı, SSK’dan alınan Borcu Yoktur Belgesi.

İskan belgesinin alınacağı yapı eğer asansörlü ise ekstra istenen belgeler şu şekilde:

Asansör firmasından; TSE Belgeleri, Garanti Belgesi, Mühendislerin SMM Belgeleri, Muayene Raporu – 4 adet Muayene fişi, Uygulama projeleri, Sığınak Raporu, Yangın Tesisat Raporu.

Oturma ruhsatı olmayan dairelerde oturuma yasal olarak izin verilmiyor. Ayrıca oturma izin belgesi olmayan daire kullanıcılarını ciddi yaptırımlar bekliyor. Ayrıca bu dairelerin elektrik, su ve doğalgaz gibi aboneliklerin faturaları da yüksek fiyat tarifesinden hesaplanıyor.

Top