Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image
Odaların Dokusunu Değiştiren Son Trendler, Motifler Ve Desenler!

Odaların Dokusunu Değiştiren Son Trendler, Motifler Ve Desenler!

Bir yaşam alanının içinde bulunanlara nasıl bir enerji yansıtacağını, o yaşam alanının dingin ve huzur veren bir yapıya mı yoksa canlı ve hareketli bir karaktere mi sahip olduğunu, geçmişten gelen bir tarzı mı yoksa modern bir stil mi benimsediğini belirleyen temel unsurlardan biri dekorasyonda kullanılan dokular, motifler ve desenlerdir. Bir mobilyanın modeli ve tasarımı nasıl olursa olsun o mobilyayı farklı desenlerle bir araya getirdiğinizde çok daha farklı bir görünüme bürünecektir. Bir odanın duvarlarında, koltuk örtülerinde, yastık ve kırlentlerinde kullanılan motifler ve dokular o odanın makyajı gibidir adeta.

Bu yüzden de tıpkı mobilya model ve tasarımlarında olduğu gibi desenlerde de her geçen gün farklı enerjiler ve belirli modeller öne çıkıyor ve trendleri belirliyor. Bazı desenler geçmişten bugüne kaybolmadan popülerliklerini sürdürürken bazılarıysa yepyeni bir tasarım anlayışı ile doğuyor. Biz de bu yazımızda tüm evinizi değiştirebilecek yeni nesil desen ve dokuları derledik.

Beyaz tuğla dokusu

Asla eskimeyecek, her zaman zamana meydan okumayı başaran bir doku ile başlayalım. Tuğla duvar görünümü geleneksel mimari yapılarda da bugünün en çağdaş tasarımlarında da kendine yer bulmayı başaran oldukça etkili bir doku. Özellikle beyaz tuğla duvarlar hem zarif hem de gösterişli bir karakter yaratmayı başardıkları için bugün duvar kaplaması olarak en sık tercih edilen klasik dekorlardan biri.

Dünya haritası

Dünya haritası motifleri son yıllarda öne çıkan trendlerden biri. Oldukça farklı tarzlarda ve çizimlerde kullanılan bu harita motifleri bir duvarın tamamını kaplayarak odaya oldukça görkemli bir karakter kazandırıyor. Bu örnekte belli belirsiz renk değişimleri ile ortaya çıkan bir dünya haritası modeli görüyoruz; kara kalem çizim şeklinde ya da ülke isimlerinin sınırları belirlediği farklı çağdaş yorumlar bulmak da mümkün.

Uzatan çizgiler

Dikine çizgiler geçmişten bugüne hiç değişmeyen dekorasyon desenlerinden biri. Bazı dönemler popülerliğini kaybetse de bu çizgilerin yalnızca estetik görünümden daha büyük bir işlevi var aslında. Tavanı basık olan ve dar alanlarda dikine çizgili duvar motifleri odanın daha derin ve geniş görünmesini sağlayan bir göz yanılgısı yaratıyor.

Damask motifler

Adını Türkçede Şam olarak bilinen Damascus’tan alan damask desenler de klasik şıklığı çağdaş dekorasyonlarla buluşturan ve zamana meydan okuyan desenlerden biri. Damask aslında iki farklı renkteki ipliğin iki yüzeyde de desen oluşturacak şekilde dokunması ile elde edilen kumaşlara deniyormuş, ancak zamanla bu desenlerin genel adı haline gelmiş. Yani kendini tekrar eden ve iki renkten oluşan desenlere damask desen diyoruz. Gelgelelim elbette bu desen kökenini doğudan aldığı için oryantal bir havası olan desenleri içeriyor.

Eskiden daha çok klasik dekorasyonlarda kullanılan damask desenler bugün modern yaşam alanlarında da oldukça sık karşımıza çıkıyor.

Karma fayanslar

Pek çok farklı desen ve rengin şaşırtıcı bir uyumla bir araya getirildiği fayans kaplamalar son yılların en gözde zemin ve duvar döşemelerini oluşturuyor. Canlı renklerin nötr tonlarla, uyumsuz desenlerin birbirleriyle iç içe geçtiği ve karmaşık ama akıcı bir güzellik ortaya koyan bu trend yemek odalarından mutfaklar, banyolardan antrelere kadar pek çok farklı yaşam alanını süslüyor.

Uyumsuzlar bir arada

Uyumsuzluğun uyumunun öne çıktığı bir estetik çağında yaşıyoruz; farklılıkların kutsandığı, bir arada yaşamın teşvik edildiği, basmakalıpların ve klişelerin yıkıldığı bugünün dünyasında dekorasyon da elbette dünya görüşlerini ve insanların yaşam alışkanlıklarını yansıtacak şekilde şekilleniyor. Eskiden katiyen bir arada kullanılmayacak olan desenler bugün özellikle bir araya getiriliyor. Puantiyeler ve çizgiler mesela!

Çizimler ve sıra dışı baskılar

Dediğimiz gibi, farklılıkların bir arada bulunmasının öne çıktığı bir estetik anlayışı bugünün dekorasyonlarında hakim durumda. Benzersiz ve sanatsal dokunuşlar da bu yüzden en çok tercih edilen dokuları oluşturuyor. Modern çizimler ve alışılmadık motifler dekorasyon ögelerini süslüyor.

Tropikal stil

Tropikal desenlerin son yıllarda ne kadar çok karşınıza çıktığını hiç düşündünüz mü? Flamingolar, yemyeşil palmiyeler, tropik meyveler… Tropik tarz dekorasyonda altın çağını yaşıyor diyebiliriz!

Tonlamalar

Yalnızca bir rengin farklı tonlarının bir araya gelmesi ile oluşan soyut desenler de bugünlerde öne çıkan dekorasyon trendlerinden biri. Tek bir renk seçin ve o rengi kendi tonlarıyla kombinleyin, oldukça etkileyici bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Top