Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image
Nizam Ne Demek?

Nizam Ne Demek?

Düzen, Sıra, Tertip Anlamına Gelir.

Nizam kelime anlamı olarak düzen, sıra, tertip anlamına gelir. Yan yana sıralanmış arada hiç boşluk olmayan yapılar nizam olarak tanımlanır.

Kaç çeşit nizam vardır?

Mimari olarak üç tip nizam türü vardır.

Bitişik nizam 

Bir veya birden fazla komşu parsel üzerindeki yapılara bitişik nizam denilmektedir. Bitişik nizamda en az bir cephe birbirine yaslı şekilde yapılmıştır. Bitişik nizam yapılarda arka bahçe çıkışı ortak alandan sağlanır. Bitişik nizamda ön bahçe ve yol kenarına denk gelen bahçe mesafeleri en az 5 metre olarak bırakılmalıdır. Yan bahçe mesafesi ise 3 metreden aşağı gerçekleşemez. Arka bahçe mesafesi kat sayısına bağlı olarak değişmekle birlikte minimum 2 metre olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Ayrık nizam

İmar izninde ayrık nizam yapılacaksa inşaatı arsanın yola bakan cephelerinden 5 metre, arazinize komşu parsellerden ise en az 3 metre gibi ara bırakarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Belediyelerin kendi planlarına göre bu uzaklıklar değişmekle birlikte ayrık nizam da hiçbir cephede komşu parselle bitişik yapı olmasına izin verilmez. 

Blok nizam

Blok nizam cephe uzunluğu, yüksekliği, derinliği belirli olan tek bir yapı kütlesinin bir parsel ile ayrılması suretiyle birden fazla parsel üzerine oturtulduğu bahçeli yapı tipidir. 

Top