Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Lagom Felsefesi İskandinav Stili Ev Dekorasyonu Nasıl Uygulanır

Lagom Felsefesi İskandinav Stili Ev Dekorasyonu Nasıl Uygulanır

Lagom Felsefesi İskandinav Stili Ev Dekorasyonu Nasıl Uygulanır

Lagom, hayatın her alanında sadeliği ve dengeyi teşvik eden bir kavram ve aynı zamanda İskandinav ülkelerinin de yaşamlarının bir parçası. Lagom felsefesini öğrenmek ve benimsemek için işe evinizi dekore ederek başlayabilirsiniz.

Nedir bu Lagom?

İsveççe bir terim olan Lagom’un Türkçe karşılığı için “yeterli”, “tam kıvamında”, “ne çok fazla ne çok az” diyebiliriz. İsveçli elma şarabı markası olan Rekorderlig’den uzmanlar lagom için şöyle söylüyorlar: “Hayattan bir tutam lagom alan herkes mutlu olacaktır. Lagom, dengeli ve verimli bir varoluşla yaşamayı seçerek mutlu bir hayat yaratmamız için bizi teşvik ediyor.”

Yani lagom, anı yaşamaktan ziyade, yeterli eşya ile tutumlu ve sade bir yaşam sürmeyi temsil ediyor; her şeyin işlevsel olduğu, dengeli bir hayat.

Lagom, son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız “hygge” akımı ile de karıştırılıyor. Ancak benzer yönleri olsa da bu iki kavram birbirinden farklı. Hygge, Danimarkalıların yaşam tarzını simgeliyor ve asıl amacı, insanın kendini mutlu hissedebileceği sıcak ve samimi bir ortam yaratmak. Lagom ise işleri daha kolay hale getirmenin rahat ve dengeli bir yolunu bulmakla ilgili. Bu sayede hayattaki önemli şeyler için daha çok zaman ayrılabilir.

Lagom’un getirdiği uyumu ve dengeyi hissedebilmek için hem iş hem de ev yaşamınızı lagoma göre değiştirebilirsiniz. Unutmayın, önemli olan sadece pratik düşünmek ve işleri karmaşıklaştırmamak.

Lagom stili ev dekorasyonu nasıl yapılır?

Azı karar çoğu zarar diyen lagom felsefesini öncelikle evinizin sadece bir odasında denemeniz daha iyi olabilir. Dekorasyona renk seçimi ile başlayabilirsiniz. Bunun için sadece birkaç anahtar renk seçmeniz yeterli olacaktır. Sıcak kırmızı tabanlı tonlardan yumuşak gri tonlarına kadar nötr, gözü yormayan bir renk paleti belirleyebilirsiniz.

Bir mekanda denge yaratmak, odanın estetiğinden çok daha fazlasıdır, aynı zamanda odayı nasıl düzenlediğiniz ve ne şekilde kullandığınızı da içine alır. Örneğin odanın bir köşesinde okuma yapacaksanız, o alanın ışıklandırması yeterli olmalıdır veya oturduğunuz yerden sehpanın üzerinde duran bardağınıza kolayca uzanabilmeniz gerekir. Odanın içinde rahat hareket edebilmeniz ve eşyaların geçişinizi veya hareket kabiliyetinizi kısıtlamaması gerekir. Bu nedenle ihtiyacınız olmayan, gereksiz olduğunu düşündüğünüz eşyaları tespit edip bunları odadan çıkarmalısınız.

Lagom stilinde bitkiler neden özel bir önem taşıyor?

Lagom’dan ilham alan görünüşün tamamen dekoratif detaylardan yoksun olması gerekmiyor. Ancak aşırıya kaçmamak önemli. Doğal yeşil yapraklı bitkiler, heykelsi seramikler ve narin cam eşyalar mükemmel tamamlayıcılardır ve çıplaklık ile karışıklık arasında bir uyum yakalanmasını sağlarlar. Bitkiler; sürdürülebilirlik ve doğal güzellikleri ile lagom tarzına oldukça uygundurlar. Aynı zamanda kirletici maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlarlar. Maksimum etki yaratmak için aspidistra ve Çin Herdemyeşili gibi bitkilere göz atabilirsiniz.

Top