Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Kuzey Kıbrıs MAVİ KÖŞK / GİRNE

Kuzey Kıbrıs MAVİ KÖŞK / GİRNE

Kıbrıs ’ta kesinlikle görülmeden gidilmemesi gereken yerlerden bir tanesi ise Mavi köşk’tür. Gözleri büyüleyen mimarisi ile ilginç hikayesiyle sizlere köşkü tanıtmaya çalışalım. Mavi Köşk bir müze olarak TSK’nın himayesinde yerli ve ya yabancı turistlerin ziyaretine açık tutuluyor. Zaman şartlarına göre oldukça lüks şekilde dizayn edilmiş olan köşkün muhteşem sayılabilecek bir havuzu vardır.

Köşkten bütün boğaz ve dağları görmek mümkün olmaktadır. O zamanın şartlarında bütün odaların klimalı olması ve hiç durmadan akan şarap musluğu, gizli dehlizler ile köşkün içerisinde saklı kasalar görenleri hayrete düşürmektedir. Köşkü dağlar zirve noktaları da dahil olmak üzere hiçbir noktadan görülmeyişi sebebiyle burayı ele geçirene kadar birçok askerimiz şehit düşmüştür.

Oldukça kanlı bir dönemde İtalyan asıllı Rum olan Paulo Paolides tarafından 1957 yılında yaptırılmış. İki kat üzerine on altı bölüm olarak inşa edilmiştir. Paulo Paolides aslında bir avukattır. Avukatlık mesleğini silah ticaretini gizlemek için kullanmış. Bu nedenle köşkü kimsenin dışarıdan göremeyeceği ancak her tarafa hakim bir mevkiye yaptırmıştır. Böylelikle köşkü silah dağıtım noktası olarak kullanabilmiştir. Fakat 1974 Barış Harekatı sırasında çok severek yaptırdığı bu köşkü arkasında bırakmak zorunda kalmış ve köşk içinde bulunan tünellerden kaçarak kendini kurtarmıştır. Yapılan bu Mavi köşk günümüzde bir ibret müzesi olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin himayesinde ziyaretçilere açık tutulmaktadır. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Top