Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Köy Evi Mi, Yoksa Büyüleyici Evler Mi?

Köy evi dendiğinde aklımıza genellikle bir ya da iki odalı, eski, köhne, derme çatma evler gelir. Aslında pek çoğumuzun zihninde bir köy evi ile bir gecekondu arasında pek fark yoktur. Oysa yukarıdaki tarife tam olarak uyan şey bir gecekondudur. Bir köy evini ise bu şekilde tarif etmeye imkân yok. Her şeyden önce gecekondular belli bir gelir grubunu ve belli yoksunlukları yansıttıkları için birbirlerine benzerler, ama köy evleri için böyle bir durum söz konusu değildir.

Köy evlerinin ortak yanları genellikle doğayla iç içe olmaları ve en azından birkaç tavuğu doyuracak büyüklükte bahçeleri olmasıdır. Mimari özelliklerini ise çok büyük oranda bulundukları coğrafya ve o coğrafyanın iklim koşulları belirler. Karadeniz’de geçme ahşaptan yapılan köy evleri, İç Anadolu’da kerpiç, Ege’de ise taş köy evleri yaygındır. Şimdilerde bu bölgelerin hemen hemen tamamında köy evleri betonarme olarak yapılıyor olsa da, bunun gelip geçici bir durum olduğu umudunu taşıyoruz ve yerel mimari değerlerimizin korunup gelecek nesillere aktarılacağını düşünüyoruz. Sonuç olarak köy evleri için belli bir standarttan söz etmek oldukça güç. Bu yüzden kafanızdaki köy evi algısını yıkmanızda yarar var. Bu derlememizde bulunan köy evleri bu algıyı yıkmanızda size çok yardımcı olacak, çünkü bu birbirinden güzel evlerin hiçbiri zihinlerdeki o köhne köy evi resmine uymuyor.

Taş mimarisinin iddialı bir örneği

İtalya’nın kırsal kesimindeki hemen her yerleşim yerinde rastlayabileceğiniz taş yapıları andıran bu ev, köy evlerinin yerel mimari özellikler taşıdığını çok yalın biçimde özetlemeyi başarıyor. Türkiye’de yaşayan bir kişi için son derece heybetli ve lüks görünebilecek bu yapı, bulunduğu bölge için aslında oldukça sıradan ve sık rastlanan özelliklere sahip.

Çiçek açmış bir taş ev

Taş evler de kendi içlerinde her bölgeye göre farklı tarzlarda olabiliyorlar. Burada gördüğünüz taş ev Türkiye’de bulunuyor. Az önceki heybetli yapıyla ne kadar farklı olduğuna dikkat ettiniz mi? Aslında ikisi de bulundukları çevre için son derece sıradan ve kendi halinde köy evleri. Tek farkla, buradaki ev capcanlı bir bahçeye sahip ve çiçekleriyle insanın aklını başından alıyor.

Temel ihtiyaçlara estetik çözümler

Son derece modern bir tarzı yansıtan bu ev ise yalnızca en temel barınma ihtiyaçlarına yanıt verecek oldukça küçük bir hacme sahip olmasına karşın bu işlevini yerine getirirken estetikten taviz vermemeyi de başarıyor. Kendisi gibi küçük bir bahçeye sahip olan evin dağ manzarası ise gerçekten görülmeye değer.

İddialı bir mimari

Son derece modern bir tarzı yansıtan bu ev ise yalnızca en temel barınma ihtiyaçlarına yanıt verecek oldukça küçük bir hacme sahip olmasına karşın bu işlevini yerine getirirken estetikten taviz vermemeyi de başarıyor. Kendisi gibi küçük bir bahçeye sahip olan evin dağ manzarası ise gerçekten görülmeye değer.

İddialı bir mimari

Dış cephesi tamamen ahşapla kaplanmış bu sade ve bir o kadar şık köy evi, zihninizdeki köy evi resmine inen son darbe olabilir. Modern ve simetrik hatlarıyla ilgi çeken evin ikinci katı ise son derece güzel bir manzaraya hakim konumda.

Dokusuyla eski, tarzıyla yeni bir oturma odası

Yıllara meydan okuyan ahşabın muhteşem güzelliğiyle karakterize olan bu oturma odası dokusuyla son derece eski olmasına karşın tarzıyla yeni ve modern bir yaşam tarzını temsil ediyor. Bu ikisini kaynaştırmayı ise son derece iyi bir şekilde başarıyor.

Top