Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!.... image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Kira Şerhi Ne Demek?

Kira Şerhi Ne Demek?

Tapu Kütüğünün Şerhler Bölümüne İşlenmesine Kira Şerhi Denir.

Özellikle uzun dönemli kiralamalarda mülk sahibi ile kiracı tarafından hazırlanan kira sözleşmesinin tapu kütüğünün şerhler bölümüne işlenmesine kira şerhi denir. Bu işlem noter tarafından yapılır. Bu şerh ile mülk üçüncü bir kişiye satılsa dahi kiracının tahliyesi şerh edilen kira hakkı süresince istenemez. Evi satın alan yeni ev sahibi bu şerh ile kira sözleşmesini kabul etmiş sayılır.

Kira sözleşmesi ev sahibi ile kiracının haklarını güvence altına alır. Kira sözleşmesinde yer alan hükümlere uyulmadığında ev sahibinin de kiracının da hakları doğrultusunda dava açılabilir. Kira sözleşmesi esnasında kendini güvenceye almak isteyen kiracı, ev sahibi ile anlaşabilirse kira şerhi de yaptırabiliyor.

Kira Şerhi Nasıl yapılır?

Kira sözleşmelerinin tarafların iradeleri ile tapuya kayıtlı olarak, tescil edilmesi halidir.Gayrimenkulün üçüncü kişiye satılması halinde yeni ev sahibine kiracıya katlanma mecburiyeti yükler. Gayrimenkul devredilse dahi kiracının tahliyesi şerh edilen kira hakkı süresince istenemez.Kira şerhi için gerekli belgeler nelerdir?Kiralanan yerin tapu senediKira sözleşmesiTarafların nüfus cüzdanıGayrimenkul sahibi ya da kiracı şirket ise şirket evrakları

Top