Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!.... image
image
Kıbrıs’ta Yaşamak İçin Bilinmesi Gerekenler

Kıbrıs’ta Yaşamak İçin Bilinmesi Gerekenler

Kıbrıs İçin Pasaport Gerekli Mi?

Türkiye’den Kıbrıs’a gidecek birçok kişinin ortak sorusu Kıbrıs tatili için pasaportun gerekli olup olmadığı konusudur. Kıbrıs’a giden kişiler eğer ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseler hiçbir şekilde pasaporta gerek kalmadan Kıbrıs’a giriş yapabiliyorlar. TC kimliğini gösterir kimlik kartları ile Kıbrıs’a giriş yapmak mümkün hale geliyor. Kimlikler yerine ehliyet kullanımı Kıbrıs’a giriş için yeterli değildir. Türkiye’den Kıbrıs’a gidildiğinde hava alanında valizlerin görevlilere verilmesi durumunda görevliler tarafından kişilere giriş çıkış kartları veriliyor. Bu kağıdın kaybedilmemesi gerekiyor. Bu verilen belgenin önemi kişilerin giriş çıkışlarında bu belgeye bakarak izin veriliyor olmasıdır. Kıbrıs’a gidecek kişilerin bir diğer merak ettiği konu ise gümrük konusudur. Kıbrıs’a gidecek olan kişilerin el bagajlarında 100 ml üzerinde bir sıvı taşımalarına izin verilmiyor. Bu tür götürülecek sıvılar varsa onların valize konması gerekiyor. Valiz ağırlığının da 22 kilogramı geçmemesi gerekiyor. Bu noktada yaşanan en büyük sıkıntı Duty Free denilen yerlerden alınan sigara ya da içkilerin gümrüğe takılma sorunudur. Bu noktada çok fazla alış veriş yapılmasına izin verilmiyor. Misafirlerin ancak 2 litre içki ve 2 ya da 3 karton sigara almalarına izin veriliyor.

Kuzey Kıbrıs’ta Harcama Nasıl Yapılmalıdır?

Kıbrıs’a giden misafirler Kıbrıs genelinde kendilerini evinde gibi hissederler. Kıbrıs genelinde Türkçe konuşulması ve geçerli para biriminin Türk Lirası olması Türk misafirlerin yabancılık çekmemesini sağlıyor. Bu nedenle herhangi bir döviz sorunu ile karşılaşmadan rahat bir şekilde alış veriş yapılabiliyor. Kıbrıs’a gidecek olan Türk turistlerin Kıbrıs’tan herhangi bir şey alırken pazarlık yapmalarında yarar vardır. Kıbrıs’ta satılan ürünler biraz pahalı gelebilir.

Kıbrıs’ta Yaşamak ve Konaklamak

Kıbrıs’ta yaşamak isteyen misafirler için birden fazla seçenek söz konusudur. Kıbrıs’ta hem ucuz hem de pahalı konaklama seçenekleri söz konusudur. Bu kişilerin kalmak istedikleri yere göre değişiklik gösteriyor. Eğer ki kişiler casinosu olan bir otelde kalmak istiyorsa en uygun seçenek hiç kuşku yok ki Girne olacaktır. Ancak deniz ağırlıklı bir yer tercih edilecekse Magosa en iyi tercih olacaktır.

Kıbrıs Mutfağının Özellikleri Nelerdir?

Kıbrıs için en ünlü özelliklerden birisi de kahvaltılar ve gece eğlenceleridir. Kıbrıs’ta sabah kahvaltısı için her sofrada tercih edilen besin hiç kuşku yok ki hellim peyniridir. Bu peynir ağız tadına göre değişiklik gösterebiliyor ancak kızartılarak yenmesi ile birlikte farklı bir lezzet sunuyor. Kıbrıs’ta akşam yemeği için de şeftali kebabı ve balık ürünleri en çok tercih edilen besinlerdir. Kıbrıs’ta tatil geçirmek ya da Kıbrıs’ta yaşamak isteyen kişiler için birbirinden güzel birçok seçenek söz konusudur.

Top