Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!.... image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Kıbrıs ile ilgili bilmeniz gerekenler

Kıbrıs ile ilgili bilmeniz gerekenler

Vizesiz Giriş Çıkışlar

Kıbrıs ziyareti için ya da iş amaçlı görüşmeler yapmak için bölgeye giderken herhangi bir vizeye ihtiyaç yoktur. Vize olmadan da Türkiye’den bölgeye giriş çıkışlar yapılır. Kıbrıs’ta oturma izni olmayanlar için belli bir konaklama süresi getirilmiştir. Maksimum olarak 3 ay gibi bir süre belirlenmiştir. Vizesiz girişlerin olduğu bu yerde Türk lirası da kullanılıyor. Farklı milletlerden olan insanların para birimleri de bu bölgede geçerliliğini sürdürüyor. Zengin imkanları ve topraklarında yaşayan vatandaşları için avantajlar sağlamaya devam ediyor.

Trafik Akışı ve Kuralları

Kıbrıs ziyaret amaçlı gidilmenin yanında iş görüşmeleri, tarihi araştırmalar, arkeolojik incelemeler, tarihi kalıntılar ve eğlence mekanlarına giriş kuralları dışında en önemli olan bir unsur daha vardır. Trafik kurallarının işleyişi Türkiye’deki gibi değildir. Türkiye’dekinin tam tersine akışlar sol taraftandır. Türkiye’den gelecek olan kişilerin bu önemli detayı bilmeleri gerekir. Aksi taktirde olası bir kazaya neden olunabilir.

Kıbrıs Alışveriş Merkezleri

Kıbrıs alışveriş yapmak için uygun bir yerdir. Her ekonomik kesime hitap eden alışveriş merkezleri vardır. Farklı milletlerin olması ve farklı para birimlerinin kullanılması bölgedeki ekonomiyi güçlendirirken aynı zamanda pahalı hale getirmiştir. Fakat Türkiye’den giden bir ziyaretçi iseniz Türk lirası ile harcama yapılabilir. Ya da diğer para birimleri ile bankalardan değişim yapılarak harcamaya geçilebilir. Alışveriş yapmanın eğlence haline geldiği Kıbrıs’ta istenilen ürünler kolaylıkla bulunabilir.

Kıbrıs’a Özel Pasaport

Geçici pasaport olarak da bilinir. Kıbrıs’a gitmeden önce size verilecek olan ve orada istediğiniz yerde kullanabileceğiniz bir pasaporttur. Geçerlilik süresi en fazla 3 aydır. Bu pasaport orada rahatlıkla kalmanız ve yaşamanız için önemlidir. O yüzden kaybetmemeye özen gösterilmesi gerekiyor. Kıbrıs yaşam alanlarında ya da herhangi bir yerde yaşadığınız olaylarda bu kimlik niteliğindeki pasaport ile işlem yapılacaktır.

Kullanılan Resmi Dil

Kıbrıs farklı milletlere kapısını açmış olsa bile kullanılan dil Türkçe’dir. Kendine has şivesi ile konuşulan dili anlamak kolay hale gelmiştir. Geçmiş tarihlerde İngilizlerin baskıları ve bu bölgeye yerleşmesinden kaynaklı olarak vatandaşların ikinci bir dili İngilizce’dir.

Resmi Kurumlarda Çalışma Şekli

Resmi işlerin hızlı ve doğru şekilde gitmesi için çalışma saatlerinde, yöntemlerinde farklılıklara gidilmiştir. Perşembe günü dışında hafta içi her gün saat 15.30’a mesai saati vardır. Normal günlerde 17.00’da mesai biter. Aynı şekilde Kıbrıs ziyareti için merak edilen müzeler bu çalışma saatlerine göre belirlendiği için en son saat 17.00’a kadar ziyaret edilebilir.

İçecek ve Yiyecek Tüketimi Hakkında

Kıbrıs alışveriş denildiğinde ünlü markaların ve dünyaca isim yapmış ürünlerin bulunduğu merkezler akla gelir. İçecek tüketiminde en çok tercih edilen alkoldür. Türkiye’ye göre daha ucuz olması nedeniyle hediyelik eşyalar arasında yer almıştır. Türkiye’den ziyarete giden vatandaşların gelirken yanında alkol ve sigara gibi eşyalar getirmelerine sınır getirilmiştir. Bu oran 3 L. alkol ve 5 karton sigara olabilecek şekilde ayarlanmıştır.

Hava Koşulları

Akdeniz ikliminin özelliklerini barındırdığı için bölgede sıcak bir iklim tipi görülmekte. Kıbrıs yaz aylarında neredeyse 40 dereceyi gören bir yerdir. Bu yüzden temiz denizi ve kalabalık plajları sayesinde sıcaklardan uzaklaşabilirsiniz.

Top