Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
İzmir’e Taşınmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler!

İzmir’e Taşınmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler!

Şehir değiştirmek  her ne kadar çoğunlukla iş, evlilik, öğrencilik  gibi mecburiyetler yüzünden gerçekleşse de tazeliktir, yeni bir enerjidir, yeni sürprizlere açık olmak demektir, hele ki İzmir gibi güzel bir şehre taşınmak üzereyseniz, hayatınızda açacağınız bu yeni sayfadan dolayı kendinizi şanslı hissedebilirsiniz.

Her şehrin kendine özgü bir karakteri vardır. Dolayısıyla şehir değiştirmek isteyenler, bazı alışkanlıklarının değişeceğini, yerine yeni şehrin ruhunun geşeceğini bilmelidirler. Dolayısıyla eğer İzmir’e taşınacaksanız, pek çoğu keyifli olan birçok yenilik sizleri bekliyor olacak. İzmir’e taşınmak isteyenlerin bilmesi gerekenler rehberimizi okuduğunuzda, bu değişikliklerin çoğuna hemen adapte olabileceğinizi siz de göreceksiniz:

İzmir’in kendine has sözcükleri 

İzmir’e taşındığınızda hayata kolay adapte olabilmeniz için İzmirlilerin kendilerine has sözlerini önceden bilmenizde fayda var. Örneğin; sizin bildiğiniz çekirdek, İzmir’de çiğdemdir. İzmirliler kızınca “asfalyalarım attı!” derler. Bildiğiniz elektrik sigortasının Rumcasıdır asfalya sözcüğü. Domatesi kısaltıp “domat” derler, mısırın adı olur darı. En çok ısrar ettikleri ise simitin simit değil, gevrek olduğudur. Siz çıtır çıtır simiti tarif ederek “simitler gevrek olsun” dersiniz, İzmirliler her türlü simite “gevrek” derler. Hatta “simit” dediğinizde sertçe “onun adı gevrek” uyarısı alırsanız sakın şaşırmayın. Unutmayın, İzmir’de incirin adı yemiş,  çamaşır suyunun adı da kloraktır.

İzmir’de kısa mesafeler için çekinmeden taksiye binebilirsiniz

İstanbul’da yaşıyorsanız, eliniz kolunuz dolu olsa bile kısa mesafeyi taksiyle gitmek için şanslı olmanız gerekir. Özellikle de duraktaki taksilerin çoğu sizi almayabilir. Oysa İzmir’de hiç şirinlik yapmaya, ya da kendinizi acındırmaya gerek duymadan kısa mesafeler için taksi çevirebilirsiniz. İzmirli taksiciler kısa mesafelere alışkındır.

İzmir’in meşhur yiyecekleri

İzmir’e taşınmak demek, kahvaltıda bir çeşit börek olan boyozu haşlanmış yumurta ile yemek demektir. Kumru deyince bir tür kuş çeşidi değil, özel bir ekmeğin arasına konulan peynir, domates gibi malzemelerle yapılan sandviçi akla getirmek demektir. Daha önce adını bile duymadığınız sarmaşık, cibez, kenger, şevket-i bostan, labada, radika gibi otlardan yapılan nefis zeytinyağlılarla da İzmir’de tanışacaksınız. Kemeraltı’na gidip kelle söğüş yemek sizin de rutinleriniz arasına girecek. İzmir’de yaşamaya başlayınca kaymakla yenen şambali tatlısı, İzmir lokmasının orijinali muhtemelen en sevdiğiniz tatlılar arasında yer alacak.

Eğer şehir değiştirmek kararınız İzmir’den yanaysa, hayatınıza daha pek çok yenilik girecek. Mesela İstanbul’a göre çok daha ekonomik koşullarda ev kiralayabilecek, hatta ev satın alabileceksiniz. Hatta hemen şimdi emapark.com ve emapark.az sitesinden İzmir’in en güzel semtlerindeki ev ilanlarına bakarak bu taşınma kararının ne kadar doğru olduğunu görebilirsiniz.

Top