Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image
Gayrimenkul Sertifikası Ne demek?

Gayrimenkul Sertifikası Ne demek?

Gayrimenkul sertifikası gayrimenkul projesi hayata geçiren firma tarafından projenin finansmanında kullanılmak üzere ihraç edilen menkul kıymetlerdir. Daha basit olarak anlatmak gerekirse, vatandaşların devlet güvencesinde işlem gören konut projelerinden metrekare bazında hisse satın alabilmesidir.

Gayrimenkul sertifikasına sahip olan vatandaşlar ellerinde yeterli sayıda sertifika var ise proje tamamlandığında alınan hisse oranına göre daire sahibi olabilirler. Haklarını bu şekilde kullanmak istemeyenler ya da hisse oranları yeterli olmayanlar ise izahname ile ilan edilen oranda faiz alabilecekler. Bununla beraber talep görmeyen dairelerin bankaca satılması sonucu elde edilen gelirin paylarına bölünmesi sonucu çıkan tutarı alabilirler.

Gayrimenkul sertifikası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Hazine, SPK, TOKİ, GYODER ve KONUTDER işbirliğinde oluşturulacak. Modele ilişkin mevzuat çalışmasına son şeklini ise Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) verecek.

Gayrimenkul sertifikası nereden alınır?

Gayrimenkul sertifikası almanız için birkaç yöntem mevcut.

Herhangi bir bankadan ya da finans kuruluşundan,

Katılım bankasından,

Cep telefonunuz ile talimat oluşturarak istediğiniz miktara göre bir gayrimenkul sertifikası edinmeniz mümkün.

Gayrimenkul sertifikası ile nasıl ev alınır?

Gayrimenkul sertifikası oldukça yeni finansal bir araç.  Şu an için geçerli olduğu sadece belirli projeler var. Örnek vererek konunun daha net bir şekilde açıklanmasını sağlayalım. Diyelim ki, elinizde 50 bin TL birikiminiz var. Ancak satın almak istediğiniz ev 350 bin TL olsun. Bu geriye kalan 300 bin TL’lik kısım için kredi kullanmak istemiyorsanız, elinizdeki para ile gayrimenkul sertifikası alımı gerçekleştirerek yatırım yapabilirsiniz. Yani gayrimenkul sertifikası ile evin bir kısmını satın almış oluyorsunuz. Bunu bir şirketin hissesini almak gibi düşünebiliriz. Gayrimenkul projelerinin, herkesin ortak alabileceği küçük paylara bölünerek oluşturulan bir yatırım aracı. Başka bir deyişle evin tamamı yerine metrekare bazlı satın alınmasını sağlayan sistem. Daha sonra elinize para geçtikte daireden sertifika almaya devam edebilirsiniz. Proje teslim edilene kadar yani 3 sene boyunca beğendiği dairenin ilan edilen paylarını toplayarak dairenin sahibi olabilirsiniz.

Top