Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!.... image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Gabari Ne Demek?

Gabari Ne Demek?

Yeni Bina, Eski Binadan Yüksek Olamaz

Yeni bina, eski binadan yüksek olamaz, gabari, yapımına başlanacak yapının belediye tarafından öngörülen azami yüksekliğidir. Gabari, arsa üzerine yapılan binaların yüksekliğini de belirler.

Yeni bina, eski binadan yüksek olamaz

Gabarinin yüksekliği, binanın yapılacağı ilçenin bağlı bulunduğu belediye tarafından belirlenir ve onaylanır. Yapılacak olan binanın uzun, geniş veya yüksek olabilmesi için dikkat edilecek hususlar belediye tarafından belirlenir, müteahhit veya inşaat mühendislerine bu boyut belirtilir. Böylelikle belediye tarafındançevre düzeni sağlanması amaçlanır.

Gabari nasıl hesaplanır?

Gabari belirlenirken, arazinin yüzölçümü boyu ve emsali esas alınır. Gabari hesaplamasında, gabari boyutunu 0,5 kat farkını çıkarıp üçe bölündüğünde binanın kat sayısı bulunuyor. Bir örnekle açıklayalım… Bin metrekarelik arsada bir bina yapmak istiyorsunuz. Arsanın emsal emsal değeri 1.5 olduğunda, ikisinin çarpımı yani toplamları bin 500 metrekareyi geçmeyecek kadar daire yapabiliyorsunuz.

Eğer eski bina yıkılıp yerine yeni bina yapılacaksa, yeni binanın yüksekliği eski binanınkini aşamıyor.

Gabari nasıl belirlenir?

Gabari arsa üzerindeki yapıların yüksekliklerini belirtir.İmar durumu belgesinde yükseklik (H) olarak belirtilir.Gabari ölçüleri, arazinin yüzölçümü boyuna ve emsaline uygun olarak belirlenir.Arsa gabari ölçüleri, arsa üzerinde yapılacak binanın bağlı olduğu belediye tarafından karar verilir.

Top