Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!.... image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Evinizi Satmaya Karar Vermeden Önce Gözden Geçirmeniz Gereken 4 Konu!

Evinizi Satmaya Karar Vermeden Önce Gözden Geçirmeniz Gereken 4 Konu!

Evinizi Satmaya Karar,,

Belki de tek birikiminiz olan evinizi satışa çıkarmaya karar vermek başlı başlına önemli bir karardır. Evinizde ister siz oturuyor olun, isterseniz bir kiracınız ya da akrabanız ikamet ediyor olsun satma kararını vermek her zaman zordur. Çünkü ev satmak için birçok detayı dikkate almanız gerekir. Evinizi satmaya karar vermeden önce gözden geçirmeniz gereken 4 şey ise bu detaylar arasında ilk sıralarda yer alır.

1- Evinizi satma nedeniniz süreci etkiler

Yeni bir ev almak, ihtiyaç fazlası olduğu için borçlarınızı ödemek için ya da farklı bir yatırıma yönelmek için evinizi satmak isteyebilirsiniz. Ancak bu nedenlerin her biri satış sürecini etkiler. Bazı nedenler satış sürecinin hızla tamamlanmasını gerektirirken, bazı nedenler sizi zaman açısından rahat bırakır. Örneğin borçlarınızı ödemek için evinizi satışa çıkarmak istiyorsanız, bir an önce paranın elinize geçmesini istersiniz. Bu da eviniz için daha çabuk alıcı bulmayı gerektirir. Kısa sürede alıcı bulmak ise evinizi satışa hazırlamanız için daha az süreye ihtiyacınız olduğunu gösterir ya da talep ettiğiniz bedel konusunda daha fazla esnek olma durumunda kalabilirsiniz. Dolayısıyla ev satmak fikrini doğuran nedenler bu süreçte en önemli unsurlardan biridir.

2- Boş bir ev, dolu bir evden daha çabuk satılır

Satış süreci zorlu bir süreçtir. Konut alıcıları, almak istedikleri evin bedelini ödedikleri anda kendi tasarruflarında olmasını ister. Dolayısıyla sizin ya da kiracınızın satılık olan evinizde oturuyor olması, evinizle ilgilenen kişiler için belirsizlik demektir. Her ne kadar resmi işlemlerden sonra ev alıcıya geçecek de olsa, içinde yaşanan bir ev potansiyel alıcılar için psikolojik olarak başkasının evi hissi uyandırır. Bu nedenle evinizi satmaya karar verirken bu süreçte nereye ve ne zaman taşınacağınızı planlamanız yararınıza olur.

3- Tadilatı yapılmış ve bakımlı görünen bir ev daha kolay satılır

Elbette sizin gibi evinize talip olan kişiler için de evinizin görünüşü son derece önemlidir. Gerekli tadilatları yapılmış ve bakımlı görünen bir ev her zaman bakımsız ve tadilata ihtiyaca olan evlere göre cezbedicidir. Bu nedenle evinizi satışa çıkarmaya karar verirken, konutun nelere ihtiyacının olduğunu gözden geçirmeniz gerekir. Çatı, pencere, zemin, mutfak ya da banyoda tadilat gerektiğini düşünüyorsanız, alıcı da aynı şeyleri düşünecektir. Üstelik tadilat gerektiren bir ev daha fazla pazarlık konusu edilir. Evinizi satışa çıkarmadan önce gerekli tadilatları yapmanız ise kazancınızın daha yüksek olmasını sağlar.

4- Satış fiyatı sürecin en önemli kararıdır

Ev satmak, doğru fiyat belirlenmediğinde en yanlış karara dönüşür. Evinizin fiyatını rayiç değerinin altında belirlerseniz, birikiminizi kesinlikle yanlış değerlendirmiş olursunuz. Fiyatı olması gerekenden çok yüksek belirlerseniz alıcı bulmakta zorlanırsınız. Dolayısıyla evinizi satmaya karar vermeden önce, konutun olduğu bölgedeki fiyatları dikkatlice inlemeniz ve evinize en doğru fiyatı biçmeniz gerekir.

Konut piyasası bir çok faktörden etkilenir. Lokasyon dışında evin yaşı, tadilat gerektirip gerektirmediği, aks bölgesinde olup olmadığı gibi faktörler bedelin bir girdisidir. Evinizi satmaya karar verdiğinizde, olası satıştan kazançlı çıkabilmek için tüm bu unsurları değerlendirmeniz gerekir.mornot.com

Top