Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image
Emlakçı Komisyonu Nedir?

Emlakçı Komisyonu Nedir?

Taraflar Arasında Anlaşma Sağlaması Durumunda Emlakçı Komisyon Almaya Hak Kazanır.

Emlakçılar gerçek hak sahiplerinin talebi üzerine düzenlenen süreli veya süresiz iş sözleşmesi yaparak; taşınmazın alımı, satımı, rehin vb. aynı hak tesisi gibi tüm hukuki ve teknik işlemleri ve kiralanması konusunda aracılık etmektedirler.

Alım-Satım konusunda veya Kiralanmasında iki tarafın da anlaşması ve satışın veya kiralamanın gerçekleşmesi durumunda Emlak Müşaviri belirlenen oranda komisyona hak kazanmaktadır. 

Emlak Müşavirlik Hizmet Alım Satım hizmet komisyonu ne kadardır?

Satış bedeli üzerinden (5362 SAYILI E.S.K 62. Maddesi.),

Satışlarda Alıcı ve satıcıdan yüzde (A%3 + S%3)  %18 KDV Dahil

Yukarıda yer alan emlak komisyonu tarifesi 5362 SAYILI E.S.K 62. Madde gereğince, emlakçı alım satım komisyonu satış bedeli üzerinden hesaplanır. Bu bedel hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı tahsil edilmektedir. Kiralamada ise Yalnızca Kiralayan kişi ve kurumdan Yıllık kira bedelinin %12 si KDV dahil olarak tahsil edilir.

Emlakçı alım satım komisyonu hesaplama örneği:

Satış işlemleri için;

Emlak Müşaviri aracılığı ile gerçekleşen satışın 100 bin TL değerinde olduğunu düşünelim. Bu durumda alıcıdan (%3) %18 KDV dahil 3 bin TL, +  satıcıdan (%3)  %18 KDV dahil 3 bin TL olmak üzere toplamda 6 bin TL KDV dahil Olarak Emlak alım / satım aracılık Hizmet bedeli (komisyonu) ödenmektedir.

Top