Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
Emlak Sektöründeki Yatırımı Hataları Nelerdir?

Emlak Sektöründeki Yatırımı Hataları Nelerdir?

Gayrimenkul alım satımıyla ilgili son zamanlarda durgunluk olsa da emlak yatırımı konusu gündemini koruyor. Uzun vadede getireceği kazanç kesin olduğu için yatırım yapmak isteyenler gayrimenkul üzerine yatırım yapıyorlar. Emlak yatırımı için kazanç kesin olarak görülse de, belirli emlak yatırım hataları yatırımcı için zorluklara sebep olabiliyor. Daire alacaksanız ya da daireniz varsa ve kiraya verecekseniz bahsedeceğimiz noktalar işinize yarayabilir.

Duygusal davranarak karar vermeyin

Emlak yatırımı hataları içerisinde en çok yapılanı duygusal kararlar vermek oluyor. Hiçbir yatırımda duygusal davranmamak gerekiyor. Ancak bir yandan da gayrimenkul sektörü, satılık daire ilanlarını incelerken bile duygusal düşünmeye çok müsait olabiliyor. Daire satın alırken hangi kriterlere bakılacağı konusunda bilinçli olmak ve sevdiğiniz muhitten satılık daire bakmak yerine uzun vadede merkezi olabilecek muhitlerden satılık daire bakarak daire yatırımı yapmak doğru bir karar olabilir. Özellikle alışveriş merkezlerine ve okullara yakın olan, toplu taşıma araçlarına ulaşımı kolay olan dairelerin uzun vadedeki getirisi oldukça yüksek olabilir.

Derin araştırmalar yapmadan daire almayın

Hangi daireyi almaya niyetliyseniz karar vermeden önce derin bir araştırma yapmanız gereklidir. Ancak internet üzerinden yapılan araştırmalar her zaman doğru olmayabiliyor. Çok fazla bilgi, birden fazla yöntemle aktarılıyor ve aktarılırken de yanlış aktarılabiliyor ya da olan şey abartılarak anlatılabiliyor. Bu yüzden somut olarak işinize yarayacak şekilde saha araştırması yapmak, işinizi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Dairenin muhiti, ulaşımı, etrafında barındırdığı alışveriş merkezleri ve okullar önemli ayrıntılar olduğu için daire ve çevresini bizzat görmekte fayda var. Bunların yanı sıra internet üzerinden ve emlak yatırımı konusunda uzman olan kişilerden merkezi olmayan ama gelecekte değerlenecek ilçeler konusunda bilgi almak da fayda sağlayabilir.

Kısa vadeli yatırımlardan kaçının

Emlak yatırım hataları söz konusu olduğunda bahsedilmeye başlanan hatalardan biri de nakit ihtiyacının oluşmasından dolayı gayrimenkulü satışa çıkarmak oluyor. Nakit ihtiyacının oluşmaması için var olan nakdin doğru hesaplar yapılarak yatırım aracına çevrilmesi gerekiyor. Gayrimenkul yatırımı yaptıktan sonra nakit ihtiyacından dolayı daireyi satışa çıkarmanın kısa vadede zarara uğramak gibi kötü sonuçları olabiliyor.

Gayrimenkul satışı için uzun vadeli süreçler gerekiyor ve süreci kısaltmak için de satılık gayrimenkul olması gereken fiyattan daha düşük bir fiyata satışa çıkartılıyor. Bazı durumlarda alınan tutardan bile daha düşük tutara satılıyor. Zarar etmek istemiyorsanız elinizdeki nakitle yatırmak istediğiniz nakdi matematiksel hesaplarla dengelemek yararlı olabilir. Emlak yatırımında doğacak hatalar konusunda öngörülü olmak kısa ya da uzun vadede kazanmanızı sağlayacaktır.mornot.com

Top