Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!.... image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Ecrimisil Ne Zaman Sonlanır?

Ecrimisil Ne Zaman Sonlanır?

Ecrimisil hazine taşınmazı, idare izni dışında işgal edilmesi nedeniyle talep edilen tazminat olarak tanımlanır. Taşınmazın bedeli ve işgal öncesi getirebileceği gelir göz önüne alınarak belirlenen bu tazminat, işgalcinin kusurlu olup olmadığına bakılmaksızın talep edilir. Peki ecrimisil ne zaman sonlanır? Ecrimisil ne zaman hesaplanır ise işgalci konumunda bulunan kişiye bildirilerek ödeme süreci başlatılır.

Ecrimisil ne zaman ve nasıl hesaplanır?

Öncelikle işgal edilmiş olan taşınmazın, güncel durumu fiili olarak kontrol edilerek “Taşınmaz Tespit Tutanağı” düzenlenir. Bu tutanakta işgalin başlangıç tarihi, işgalin yer aldığı konumun yüz ölçümü, taşınmazın ne amaç ile işgal edildiği  gibi ecrimisil hesaplamasında önemli olan bilgiler yer alır.  İşgalin tespit edilmesinden sonraki 15 gün içerisinde tazminat tutarı belirlenir. Bu bedel hesaplanırken, taşınmazın imar durumu, yüzölçümü, niteliği, tarım arazileri için verimliliği, altyapı hizmetlerinden yararlanılma durumu, konumu, işgalden önceki haliyle kullanılması halinde getireceği gelir göz önüne alınır.

Ecrimisil ne zaman nasıl ödenir?

Ecrimisil, kişilerin kullanım hakkı bulunmayan bir arazide yapı inşa etmesi, kamuya ait bir yapıyı izinsiz kullanması ve kira sözleşmesi bitmesine rağmen taşınmazı kullanmaya devam etmesi gibi durumlarda söz konusu olur. Hesaplandıktan sonra işgalciye bildirilen ecrimisil bedeli 30 gün içerisinde ödenir. Eğer düzeltme talebi var ise, bu ödeme Ecrimisil Düzeltme İhbarnamesinin ilgili kişiye tebliğinden sonraki 30 gün içerisinde talep edilir.

Ödeme güçlüğü çeken kişiler, yazılı olarak talep ettikleri taktirde ecrimisil borcunun %25’ini peşin ödeyerek, geri kalan borcu da idarenin izin verdiği kadar takside böldürerek en geç bir sene içerisinde ödeyebilir.  Ancak taksitlerin zamanında ödenmesi büyük önem taşır. Taksitlerden birinin vadesinde ödenmemesi durumunda kalan tutarın tamamının ödenmesi gerekir. Bu durumda ecrimisilin tebliğinden itibaren geçen süre hesaplanarak, kalan borca gecikme zammı da uygulanır.

Ecrimisil işgalciye mülkiyet sağlar mı?

Ecrimisil bedeli geçmişe dair hesaplanan bir tür tazminattır ve işgalciye tapuya ilişkin hiçbir hak sağlamaz. Bunun yanı sıra işgal durumunun devamı, tekrar bir ecrimisil bedeli ödemesine neden olur. Genellikle geçmişe dönük kira bedeli gibi algılanan bu tazminatın ödenmesi işgalcilere herhangi bir hak kazandırmaz. Ayrıca ecrimisilin ödenmesi tahliyeyi de engellemez. Hazine arazisine kaçak olarak yapılan yapılar başka bir işleme gerek kalmadan ecrimisil tespitinde hazineye intikal eder. Devlet bu yapıyı ecrimisil hesaplarken dikkate alabileceği gibi yıkım kararı da verebilmektedir. Ancak bazı özel durumlarda, hazine arazisi üzerine yapılan ve “gecekondu” olarak adlandırılan kaçak yapılarda devlet işgalciye tapu tahsis belgesi vererek, farklı yollar da izleyebilmektedir. mornot.com

Top