Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Dükkanı Konuta Çevirilebilir Miyiz?

Dükkanı Konuta Çevirilebilir Miyiz?

Birçok farklı sebepten kaynaklı olan ve aslında çok fazla örneği görülmeyen dükkanı konuta çevirme tapu değişikliği işlemi gerektirir. İhtiyaçtan ve başka sebeplerden kaynaklı olarak işyerinin meskene çevrilmesi çok fazla bir problem yaratmasa da bu durum ileride doğabilecek yasal aksaklıklarda kişinin karşısına çıkabilir.

Özellikle dükkan sahibi olan kişi için bu değişiklik önemli bir sorun yaratabileceğinden, mutlaka yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekir. Dükkanı konuta çevirme işlemlerine başlamadan önce ise şu soruların cevabına bakılmalıdır.

Dükkanı konuta çevirmek mümkün müdür?

Dükkânı konut olarak kullanmak isteyen iş yeri sahibi, tapu değişikliği işlemi ile bu değişikliği rahatça resmileştirebilir. Bu işlemlerin süresi ve alınacak sonucun kesinliği, iş yerinin bulunduğu gayrimenkule göre de değişiklik gösterebilir. Çünkü her kat malikinden izin alınması gerektiği durumlarda onları ikna etme ve işlemleri belgelendirme süreci zaman alabilir. Bununla birlikte dükkanı konuta çevirme işlemi büyük bir problem yaşanmadığı sürece kısa bir sürede tamamlanır.

Tapudaki değişiklikler nasıl olur?

Dükkanı konuta çevirmek için öncelikle tapu değişikliği işleminin yapılması gerekir. Bunun içinse mekanın bağlı bulunduğu gayrimenkul içerisinde yer alan tüm maliklerden ayrı ayrı izin alınmalıdır. Tüm izinlerin alınması durumunda ise işyeri sahibinin tapu dairesine gitmesi ve tapuda cins değişikliği işlemi yaptırması gerekir.

Cins değişikliği yaptırmadan önce ise şu belgelere sahip olmak gerekir:

  • Cins değişikliği yapılacak gayrimenkulün olduğu tapu senedi
  • Gayrimenkule sahip kişinin ya da onu temsil edenin resimli nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Gayrimenkul üzerinde yapılacak değişikliğe bir engel olmadığına dair Belediye ya da Valilik’ten alınan yazılı bir belge
  • Gayrimenkule sahip olan kişinin ya da onu temsil edenlerin son 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğrafı

Süreç nasıl ilerler?

Dükkanı meskene çevirmek için uygulanacak işlemler, sistemli bir şekilde izlenildiği sürece herhangi bir sorunla karşılaşma olasılığı oldukça düşer. Dolayısıyla dükkanı konuta çevirme işlemini kısa sürede halledebilmek adına tüm resmi süreci sistematik bir şekilde takip etmek gerekir. Bu sürecin gerekli şekilde yerine getirilmemesi durumunda dükkan sahibi kişi diğer apartman sakinleri tarafından şikayet edildiğinde büyük sorunlar yaşanabilir.

Dükkanı konuta çevirmek için uygulanacak tapu değişikliği işlemleri için aynı binadaki kat sahiplerinden gerekli izin alındıktan sonra cins değişikliği belgelerini eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. Ayrıca bu süreçte apartman sakinlerinin onayı alındıktan sonra mutlaka Belediye’ye gidip gerekli izin belgesi alınmalıdır. Daha sonra gayrimenkul sahibinin ya da temsilcilerinin bu belgelerle birlikte ilgili kuruma başvuru yapılmalıdır, mornot.com

Top