Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image
Doğallığı Ön Planda Tutun Göz Alıcı Yaşam Alanlarına Kavuşun..

Doğallığı Ön Planda Tutun Göz Alıcı Yaşam Alanlarına Kavuşun..

Teknoloji, Göz Alıcı Yaşam Alanlarına Bizi Kavuşturur Mu?

Teknoloji ne kadar büyük bir hızla gelişiyor ve paralelinde gündelik hayatlarımızı aynı hızda değiştiriyorsa, arka planda bunun dünyamıza maliyetleri de katlanarak artıyor. Her gün, hatta her an kullandığımız cep telefonu ve diğer elektronik cihazların bağımlı olduğu değerli metaller örneğin; bunların çıkarılması ve işlenmesi gündeme hiç gelmeyen büyük bir kirlilik vesilesi aslında. Elektrikli otomobiller sıfır emisyonlu araçlar olarak satılıyor ama üretimleri sürecinde nasıl bir karbon ayak izi bıraktıkları hiç tartışılmıyor. Kısacası bu madalyonun pek de görülmeyen bir diğer yüzü var.

Öte yandan bu karanlık tablonun da bir diğer yüzü var. Çok değil, bundan 10 yıl önce belki de bir avuç insan dışında kimsenin umursamadığı birtakım doğa sorunları bugün hemen her insanı ilgilendirir hale geldi. Ekolojik duyarlılık ciddi biçimde arttı ve bu duyarlılık pek çok sektörde faaliyet gösteren firmaları da buna zorluyor. Kullandığımız hemen her üründe doğallık aramaya başladık bir süredir. Ve tüm bunlar olumlu işaretler aslında.

Çevreye duyarlılık ve doğallık arayışının yansımalarını mimari, iç mimari ve dekorasyonda da çokça görüyoruz bir süredir. Daha doğal malzemeler daha çok aranır ve kullanılır oldu, bu durum adeta yeni bir trend haline geldi. Bu yazıda sizler için doğallığı ön planda tutan çeşitli yaşam alanlarından oluşan bir derleme hazırladık. Her biri farklı yönleriyle öne çıkan bu birbirinden şık yaşam alanlarının ortak özellikleri doğaya ve dünyaya duyarlı bir tasarım anlayışını temsil ediyor olmaları.

Ahşabın muhteşem dönüşü

İnsanlık tarihinin en eski yapı malzemelerinden biri olan ahşap, artıklarından üretilen benzerlerinin aslına tercih edildiği uzun bir dönemin ardından doğala en yakın haliyle geri dönüyor bugünlerde. Mobilyalarda, zeminlerde ve her türden aksesuarda öncelikli olarak tercih ediliyor. En doğal haliyle ahşabın sağladığı yalın ve benzersiz güzellik de bu tercihi doğrular nitelikte.

Modern hayatla çelişmek zorunda değiliz

Doğallığı ararken gündelik ihtiyaçlar ve modern hayatla çelişkiye düşmek, daha doğrusu böyle bir çelişki olduğu yanlışına düşmek çok sık karşılaştığımız bir durum. Oysa doğallığı önemseyen bir yaşam tarzı için hiçbir şeyden vazgeçmek zorunda değiliz. Bir parça duyarlılık ve biraz çaba, bunları bir arada sürdürmek için yeter de artar bile.

İnsan elinin rekabet edemeyeceği bir kaynak

Tabiat bize her an, her saniye yeni mucizeler sunar. Önemli olan onları görebilmektir. Aynı durum doğada bulunan her türden malzeme için de geçerlidir. Büyük çakıllarla örülmüş bu duvarı ele alalım örneğin. İnsan eliyle yapılmış herhangi bir malzemenin bu muhteşem taşlarla rekabet etme şansı var mıdır sizce?

Daha şık, daha dayanıklı

Doğal malzemeleri tercih etmek ve doğallığı ön planda tutan bir tarz benimsemek, belli bir duyarlılıktan kaynaklanan felsefi bir çabadan ibaret değildir. Doğal malzemeler hemen her durumda çok daha şık tasarımlara imkan verirler ve genellikle çok daha uzun ömürlüdürler.

Taş ve ahşabın kesiştiği nokta

Taş evler de son yılların doğaya dönüş modasıyla birlikte tekrar hayatımıza girmeye başladılar. Bu uzun ömürlü ve son derece şık yapıların bir başka olmazsa olmazı da doğal ahşaptır. Taş ve ahşabın kesiştiği noktada ise nesiller boyu sürecek bir güzellik doğar.

Unutulan değerler

Yerel ve bölgesel mimari gelenekler, ilgili bölgenin doğal kaynaklarıyla, iklimi ve yaşam tarzıyla doğrudan ilintilidir. Ve bu yerel mimari gelenekler hemen her zaman doğaya yakın bir tasarım çizgisini temsil ederler. Anadolu’nun bugün unutulmaya yüz tutan kerpiç mimarisi buna iyi bir örnektir. Neyse ki bu unutulan değerler bugünlerde tekrar gün ışığına çıkıyorlar.

Gelişen ve uyarlanan formlar

Köylerde rastladığınız eski kerpiç ve taş evlerin önemli bir kısmı yıkıntı durumundadır. Bunun sebebi eski tekniklerin doğanın aşındırıcı gücüne karşı durmakta zorlanması olabilir. Ancak bu doğal malzemeye dayalı teknikleri geliştirdiğinizde ortaya muazzam sonuçlar çıkabilir. Saman ve kerpiç kullanılarak yapılan bu harika ekolojik ev buna çok iyi bir örnek teşkil ediyor.

Top