Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Dekorasyonda Osmanlı Tarzı!

Dekorasyonda Osmanlı Tarzı!

Son 5 yıldır giyimden aksesuara, ev tekstilinden mobilyaya kadar pek çok alanda kendine yer edinen Osmanlı tarzı, dekorasyonda da yükselen trendler arasında gösteriliyor. Osmanlı saraylarının gösterişli dekorasyon şeklinin modern çizgilerle buluştuğu bu trend, evin hemen hemen her köşesine kolaylıkla taşınabiliyor. Klasik dekorasyonla özdeşleşen Osmanlı tarzı, modern ve spor tasarımlara da uyum sağlıyor.

Osmanlı Tarzı Dekorasyonda Mobilya Seçimi

Salonunda Osmanlı tarzını yansıtmak isteyenler genellikle klasik avangart mobilyalara yöneliyor. Kadife veya saten döşemeli koltuk takımları, altın ve bakır tonlarının hakim olduğu detaylarıyla dönemin çizgilerini günümüze taşıyor. Özellikle ahşap oymalı mobilyalar bu tarzın en popüler modelleri arasına giriyor. Klasik koltuk takımları son derece ihtişamlı görünseler de özellikle kalabalık aileler için pek kullanışlı olmayabiliyor. Avangart koltuk takımlarının yatağa dönüşebilme, sandık bölmesi gibi fonksiyonel avantajları bulunmuyor. Genellikle narin kumaşlarla kaplanan koltuklar yıpranmaya da yatkın oluyor. Bu nedenle bazı tüketiciler modernize edilmiş klasik mobilyalara yöneliyor. İşleme detaylara sahip deri veya süet koltuklar da Osmanlı tarzı dekorasyonda rahatlıkla kullanılabiliyor.

Yemek odası ve vitrin takımlarında genellikle koyu renkler dikkat çekiyor. Ceviz ve maun tonları sıkça tercih ediliyor. Sandalyeler ve puflarda kadife veya süet kaplamalar kullanılıyor. Osmanlı tarzı dekorasyonda modern TV ünitelerinin yerini çok parçalı konsollar, gümüşlükler ve vitrinler alıyor.

Perde ve Halı Seçimi

Osmanlı tarzı dekorasyonun en göze çarpan unsurlarında biri de perdeler oluyor. Klasik tarzda dantel ve işleme detaylı tüllerin yanı sıra desenli stor perdeler de kullanılıyor. Farba ve fon perdelerle ortama daha ihtişamlı bir görünüm katmak mümkün oluyor. Fon perdelerinde mobilyalarla uyumlu renklerde, damask desenli kumaşlar tercih ediliyor. Taşlı perde sarkıtları ve metal perde aksesuarlarıyla perdeler daha gösterişli hale getiriliyor. Sadelikten yana olanlarsa seçimini düz renk tül ve fon perdelerden yana yapıyor.

Halılarda Osmanlı motifleri ve soyut desenler öne çıkıyor. Salonlarda, koltuk takımlarına uyumlu olacak şekilde tasarlanan lale, damask desenli ve göbekli halılar kullanılıyor. Küçük odalarda ve koridorlarda ise antika görünümlü kilimlerle daha otantik bir görünüm yakalanabiliyor.

Aydınlatma ve Aksesuarlar

Osmanlı stili dekorasyon önerileri sayesinde sarayların görkemli havasını evlere taşımak mümkün oluyor. Bu akımda aksesuar seçimi büyük önem taşıyor. Aydınlatma olarak uzun sarkıtlar, taşlı veya ahşap kollu avizeler kullanılıyor. Şamdanlar, Osmanlı motiflerine sahip vazolar, bitki ya da meyve şeklindeki seramik biblolar, hat yazısıyla ve tuğralarla süslenmiş ayet tabloları, çiniler, altın ve gümüş renkli gondollar en çok tercih edilen aksesuarlar arasında bulunuyor. Koltuklar, püsküllü koltuk örtüleri ve işlemeli kırlentlerle süsleniyor.

Top