Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Buhurdanlık ?

Buhurdanlık ?

Modern dünyada buhurdanlık evlerde oda spreyleri yerine doğal bir koku verici araç olarak kullanılmaktadır. Arapça kökenli bir kelime olan buhur, yakıldığında kendine özgü güzel koku ve duman çıkaran tohum, kök ve bitkilere verilen genel bir isimdir. Eski çağlardan beri kullanılan buhur sözcüğünün Türkçe karşılığı tütsüdür. Özellikle dini ayinlerde ve sosyal yaşamda kullanılan buhurun kurbanların manevi olarak iyice temizlenmesini sağladığına inanılıyordu.

Hem Dekoratif Hem De Kullanışlı

Evlerde ve işyerlerinde sıklıkla kullanılan buhurdanlık koku lambası olarak da bilinir. Seramik, porselen ve cam gibi malzemeler kullanılarak tasarlanan buhurdanlıklar çanak ve mumluk kısmı olmak üzere iki bölümden meydana gelir.  Çanak kısmına aromatik yağlar ve su koyulur. Mumluk kısmına ise ısı sağlaması amacıyla mum koyulur. Hayvan motifleri, çiçek motifleri ve geometrik desenlerle süslenen buhurdanlık, hayal gücüne bağlı olarak birçok değişik tasarıma sahiptir.

Dekoratif süs eşyası olarak da satın alınabilen buhurdanlıklar, genellikle takım halinde kullanılır. Egzotik desenlerin hâkim olduğu modeller modern tasarıma sahip evlerin dekorasyonu ile mükemmel bir uyum sergilerken hayvan motiflerinin yer aldığı tasarımlar ise çocuk odalarını süsleyebilir.  Mekânlara sıcak bir hava getiren buhurdanlıklar ile hem hoş kokulu ortamlara hem de mum alevinde görsel şölenlere imza atabilirsiniz.

Buhurdanlık Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça basit olan buhurdanlığın çanak kısmına su eklenir ve suyun içine esansiyel yağ damlatılır. Kişisel zevklere göre tek çeşit yağ kullanılabildiği gibi birkaç çeşit aromatik yağ da karıştırılabilir. Mumluk kısmına ise küçük boyutlara sahip olan tea-light kullanılır. Mum yakıldığında suyun sıcaklığı artar ve esansiyel yağ kokuları buharlaşarak yaşam alanına dağılır. Buharlaşma sırasında ortamda herhangi bir ısı ve duman yaymayan buhurdanlıklar için kullanılan esansiyel yağlar, su ile karıştırılmadan da kullanılabilir. Su ile karıştırılıp kullanıldığında hem ortamın nemlendirilmesi sağlanır hem de yağın çabuk buharlaşması engellenerek daha uzun süre koku yaymasına yardımcı olunur. Buhurdanlığı kullanmadan önce kullanılacak alanın iyice havalandırılması ve ortamdaki kötü kokuların uzaklaştırılması gerekir. Kullanılan aromatik yağ kokusunun tam olarak hissedilebilmesi için havalandırma işlemi önemlidir.

Buhurdanlıkta Kullanılan Esansiyel Yağlar?

Buhurdanlıkta kullanılan esansiyel yağların birçok farklı etkisi vardır. Kimileri zihni canlandırırken kimileri ise konsantrasyonu arttırır ve bazıları ise rahatlatıcı etkiye sahiptir. Buhurdanlık için kullanılan esansiyel yağlar arasında çam, limon, portakal, nane, yasemin, biberiye, lavanta, ıtır çiçeği yağı, ardıç yağı, menekşe, fesleğen yağı, adaçayı yağı gibi yağlar yer alır. Bu yağların ortak özelliği ısının etkisi ile ortama dağılabilmesidir. Özellikle kimyasal ve sağlığa zararlı herhangi bir madde içermemeleri nedeniyle tercih edilen esansiyel yağlar, buhurdanlık yardımıyla yaşam alanlarını ferahlatır.

Top