Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Bahçeniz De En İdeal Çit Modeli Hangisi?

Bu yıl biraz da beklenenden uzun süren yağmurlu bahar günlerinin sonuna geldik ve nihayet hepimizin hasretle beklediği mevsim, yaz geldi bahçeniz de sizden ilgi bekler artık. Kışlık ve baharlık kıyafetleri kaldırıp yazlıkları sandıklardan çıkarmaya başladığımız, belki kıyafetlerimiz gibi evimizi de yaza hazırladığımız şu günlerde, bahçeler de tekrardan aklımıza düşmeye başladı.

Siz de küçük de olsa kendinize ait bir bahçeye sahipseniz, bir bahçenin en önemli parçasının onu sınırlayan çevre çitleri olduğu bilirsiniz. Çitler, bahçemizi dış dünyadan ve onun irili ufaklı potansiyel tehlikelerinden koruması bir yana, bize açık alanda bir mahremiyet hissi sağlayarak evlerimizdeki dört duvarın vazifesini üstlenir, ki bu da hiç az bir şey değildir.

Öte yandan çitleri sıradan birer duvar olmanın ötesinde değerlendirirseniz, aslında başlı başına harika peyzaj malzemeleri olduğunu, dahası, ana malzeme olarak çitlerin kullanıldığı harika bahçe düzenlemeleri yapabileceğinizi keşfetmeniz çok sürmeyecektir. Bu yazımızda bu keşif sürecini sizler için biraz daha kısaltmak adına farklı modellerde bahçe çitlerinden oluşan bir derleme hazırladık.

Bu yazıda kendi bahçeniz için harika fikirler bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Klasiklerden şaşmayanlar için

Ülkemizde en yaygın kullanılan çit modellerinden biri klasik demir çitler. Doğrusu, özellikle mahremiyet gibi belli başlı noktalarda tek başlarına kullanıma elverişli olmayan demir çitler, sağlamlık konusunda ise taş duvarları bile aratmıyorlar. Negatif yönlerini baştan hesaplayıp tolere edebileceğinize karar veriyorsanız, demir çitlerin güzel bir klasik alternatif olduğunu söylemek mümkün.

Başlı başına bir tasarım unsuru

Taş duvarlar, kullanıldıkları her yerde olduğu gibi, ister küçük isterse büyük olsun, her türden bahçede de başlı başına birer tasarım unsuru olarak müthiş bir hava yaratıyorlar. Her ne kadar maliyetleri ve kapladıkları alan itibariyle her bütçe için elverişli olmasalar da, taş duvarlar da uzun ömürlü, sağlam ve şık bir çit alternatifi.

Çelik ve beton kombinasyonu

Modern mimarinin en çok kullanılan iki malzemesi olan çelik ve betonun yalın, basit ancak oldukça şık bir formda bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bu modern çit modeli ise yeni nesil müstakil evler için bir hayli çekici bir model olarak öne çıkıyor.

Bambuyla yapılacakların sınırı yok

Doğanın bizlere en güzel armağanlarından biri olan bambu bitkisi maalesef ülkemizde yetişmiyor. Bazı türleri günde bir metreye kadar büyüyebilen, yani hemen hemen çıplak gözle büyümesi izlenebilen bu mucize bitki, aynı zamanda inanılmaz sağlam bir inşaat ve dekorasyon malzemesi. Asya’nın pek çok ülkesinde çok yaygın kullanılan bu malzeme, aynı zamanda dünyanın her yerinde peyzaj tasarımlarında da kullanılıyor. Bu bambu çit modeli de, bambuyla yapılabileceklerin bir sınırı olmadığını bir kez daha kanıtlıyor.

Yeni nesil çit modelleri

Galvanizli kaplamalı paslanmaz bir kafes içine koyulmuş iri taşlarla oluşturulmuş bu son derece ilginç çit modelinin bir hayli maliyetli olduğunu söylemek gerekiyor. Buna karşın kapatacağınız alan sınırlı ise ve iddialı bir çit modeli arıyorsanız, bu tür bir alternatifi değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Farklı malzemelerin birleşimi

Bahçenizde kullanacağınız çitte kendinizi tek bir malzemeyle de sınırlamak zorunda değilsiniz. Dilerseniz bu örnekte olduğu gibi canlı çit bitkileri, hasır örgüsü ve camdan yararlanarak farklı malzemelerden bir kombinasyon oluşturabilirsiniz. Elbette malzemeler bunlar olmak zorunda değil, zevkinize göre farklı malzemeleri de kombine edebilirsiniz.

Top